avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 233 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce reprezinta just titlu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce reprezinta just titlu

Sub definitia termrnului de just titlu ce fel de acte se inteleg si care sunt acestea nu sunt jurust de aceea doresc o definitie mai elaborata
Si daca nu posed un just titlu pot invoca UZCAPIUNEA de scurta durata 10-20 ani acest just titlu este o conditie obligatorie
Cel mai recent răspuns: ContSters163072 , utilizator 19:23, 1 Decembrie 2010
in celalalt topic dandanaua a scris:

Luati-o de la capat: cati m.p.are intregul teren, cate camere intreaga casa.
Cat ati cumparat dvs.si ce, cat a cumparat vecinul si ce (cate camere, cat teren).
Dvs.ati cumparat prin contract autentificat la notar?
Dar vecinul?
Cum de are nepotul certificat de mostenitor din 1995?
Dupa care defunct (mama sau matusa lui)? Din ce an este sentinta de partaj voluntar a celor doua surori?
Explicati pentru a ne lamuri si a va lamuri.

Trebuie sa ne lamuriti privitor la aceste probleme inainte de a va putea raspunde. Nici eu n-am priceput cateva chestiuni.

@ relidaniela care a scris

buna credinta este o conditie a exercitarii posesiei pentru calculul termenului uzucapiunii scurte, in niciun caz nu se confunda cu un act juridic ce imbraca forma scrisa ad probationem, incheiat intre parti pentru a produce efecte juridice.


- Buna credinta este o conditie a posesiei? :O :rofl:
- actul juridic sub semnatura privata este nul absolut pentru lipsa de forma (legea prevede forma autentica ad validitatem) si nu poate fi just titlu pentru motivele aratate mai sus.
Exista si acte incheiate intre parti fara dorinta de a produce efecte juridice sau ... :giggle:
Ultima modificare: Miercuri, 1 Decembrie 2010
Adalbert Gabriel Gazdovici, Avocat
chiar asa: legile proprietatii..de la legea 18, 112, 167, 1 pe 2000, 10 si care or mai fi..au intrerupt/suspendat cursul prescriptiei achizitive ( uzucapiunea scurta..sa zicem) sau termenul curge de la notificare..daca e..
sa nu spuneti ca daca e notificare, de la notificare, daca nu ..nu..:)
orice act translativ de proprietate.
athe a scris:

orice act translativ de proprietate.

buuun....
asta inseamna ca legea e sub conditie:O, adica exista act translativ..curge prescriptia achizitiva scurta in favoarea cump...nu exisata ..termenul de prescriptie e la expirarea termenului prevazut de lege..sau nu e deloc?!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Uzucapiunea scurta ContSters126925 ContSters126925 pot fi reclamant in uzucapiunea scurta tinand cont de data legilor proprietatii, mai putin fond funciar? (vezi toată discuția)
Uzcapiunea mica sau dreptul de accesiune teodosie113 teodosie113 Buna dimineata!As dori si eu un raspuns scurt la intrbarea urmatoare. Daca nu detin un justitlu asupra unei parti dintr-o cladire ,dar am justitlu asupra ... (vezi toată discuția)
Care puteti a-mi oferi o lamurire? teodosie113 teodosie113 Coproprietatea este valabila si in cazul cand trei persoane sunt proprietare pe cate un apartament, situate in aceeasi cladire? In cazul dat este posibila ... (vezi toată discuția)