Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce reprezinta just titlu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce reprezinta just titlu

Sub definitia termrnului de just titlu ce fel de acte se inteleg si care sunt acestea nu sunt jurust de aceea doresc o definitie mai elaborata
Si daca nu posed un just titlu pot invoca UZCAPIUNEA de scurta durata 10-20 ani acest just titlu este o conditie obligatorie
in celalalt topic dandanaua a scris:

Luati-o de la capat: cati m.p.are intregul teren, cate camere intreaga casa.
Cat ati cumparat dvs.si ce, cat a cumparat vecinul si ce (cate camere, cat teren).
Dvs.ati cumparat prin contract autentificat la notar?
Dar vecinul?
Cum de are nepotul certificat de mostenitor din 1995?
Dupa care defunct (mama sau matusa lui)? Din ce an este sentinta de partaj voluntar a celor doua surori?
Explicati pentru a ne lamuri si a va lamuri.

Trebuie sa ne lamuriti privitor la aceste probleme inainte de a va putea raspunde. Nici eu n-am priceput cateva chestiuni.

@ relidaniela care a scris

buna credinta este o conditie a exercitarii posesiei pentru calculul termenului uzucapiunii scurte, in niciun caz nu se confunda cu un act juridic ce imbraca forma scrisa ad probationem, incheiat intre parti pentru a produce efecte juridice.

- Buna credinta este o conditie a posesiei? :O :rofl:
- actul juridic sub semnatura privata este nul absolut pentru lipsa de forma (legea prevede forma autentica ad validitatem) si nu poate fi just titlu pentru motivele aratate mai sus.
Exista si acte incheiate intre parti fara dorinta de a produce efecte juridice sau ... :giggle:
Adalbert Gabriel Gazdovici, Avocat
chiar asa: legile proprietatii..de la legea 18, 112, 167, 1 pe 2000, 10 si care or mai fi..au intrerupt/suspendat cursul prescriptiei achizitive ( uzucapiunea scurta..sa zicem) sau termenul curge de la notificare..daca e..
sa nu spuneti ca daca e notificare, de la notificare, daca nu ..nu..:)
orice act translativ de proprietate.
athe a scris:

orice act translativ de proprietate.

buuun....
asta inseamna ca legea e sub conditie:O, adica exista act translativ..curge prescriptia achizitiva scurta in favoarea cump...nu exisata ..termenul de prescriptie e la expirarea termenului prevazut de lege..sau nu e deloc?!