avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 869 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... majorare salarii 2011
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

majorare salarii 2011

Buna ziua
As avea nevoie de o opinie autorizata asupra urmatoarei probleme :
Trebuie sa majorez salariile conf HG 1193/2010. Cum in textul acestei hotariri nu apar coeficienti de ierarhizare voi folosi coeficientii din Contractul colectiv de munca unic la nivel national 2007-2010 . E corect asa ?
Din cite stiu CCM unic la nivel national 2011-2014 nu este inregistrat inca la Ministerul muncii si nici nu a aparut in Monitorul Oficial.

Va multumesc !
Cel mai recent răspuns: Gratiela Ratiu , Consultant resurse umane 20:20, 10 Ianuarie 2011
Da, in acest moment nu ma avem un CCMUN

HG 1193 obliga doar la a avea salarii minime de 670 de lei.
Indexarea celorlate salarii din firma o puteti face daca aveti grile de respectat in CC la nivel de ramura sau in CCM la nivel de unitate, conform acestora.
daca nu aveti reglementate la aceste nivele grile de indexare, administratorul firmei poate decide sa indexati (sau nu) dupa ce criterii considera. Puteti desigur folosi coeficientii din CCMUN valabil pana in 2010, daca doriti.

daca legislatia se va modifica in acest sens, la acel moment va trebui sa vedeti daca snteti sau nu conform cu ce va apare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Act aditional la ccm la nivel de unitate Vilcu Gina Vilcu Gina Am inteles ca pana la adoptarea noului CCMUN ,2011-2014,trebuie sa aplicam vechii coeficienti de ierarhizare din CCMUN ramurii de care apartii,conform codului ... (vezi toată discuția)
Salarizare absolvent studii superioare paok paok Va rog sa-mi spuneti care este prin lege(care?)salariul minim pe economie ptr.absolventii de studii superioare,pe care angajatorul este obligat sa-l ... (vezi toată discuția)
Salariul minim pe economie 2011 anca55 anca55 Sunt derutata...ce salariu minim sa iau pe 2011? 1. cel de 670 din HG 1193/2010 sau 2. 700 lei din CCMUN 2011-2014 cu coef de ierarhizare (strict pt 2011)? ... (vezi toată discuția)