Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... majorare salarii 2011
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

majorare salarii 2011

Buna ziua
As avea nevoie de o opinie autorizata asupra urmatoarei probleme :
Trebuie sa majorez salariile conf HG 1193/2010. Cum in textul acestei hotariri nu apar coeficienti de ierarhizare voi folosi coeficientii din Contractul colectiv de munca unic la nivel national 2007-2010 . E corect asa ?
Din cite stiu CCM unic la nivel national 2011-2014 nu este inregistrat inca la Ministerul muncii si nici nu a aparut in Monitorul Oficial.

Va multumesc !
Da, in acest moment nu ma avem un CCMUN

HG 1193 obliga doar la a avea salarii minime de 670 de lei.
Indexarea celorlate salarii din firma o puteti face daca aveti grile de respectat in CC la nivel de ramura sau in CCM la nivel de unitate, conform acestora.
daca nu aveti reglementate la aceste nivele grile de indexare, administratorul firmei poate decide sa indexati (sau nu) dupa ce criterii considera. Puteti desigur folosi coeficientii din CCMUN valabil pana in 2010, daca doriti.

daca legislatia se va modifica in acest sens, la acel moment va trebui sa vedeti daca snteti sau nu conform cu ce va apare.