Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Dosar penal pistol cu bile de cauciuc
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Dosar penal pistol cu bile de cauciuc

In urma cu ceva timp am achizitionat un pistol cu bile de cauciuc legal inregistrat la politie de la un magazin de arme si moniti,dupa ceva timp am constatat ca pistolul avea probleme la camera de primire a glontului,am sunat la magazin si miau spu sa pa prezint cu permisul de port arma si factura si se va face o expertiza dupa care se va lua masuri ori o vor schimba ori mi-o repara.Dupa expertiza ei miau spus ca decat so repare mai bine mio schimba.Mi-au facut stornare pe vechea factura cu seria de la pistolul defect reincasare pe nul pistol cu noua serie si miau dat o declaratie prin care ruga IJP departament arme si moniti sami faca radiere vechi seri si sami treaca in permisul de port arma noa serie de la nul pitol,Dat fin faptul ca era o schimbare de serie trebuia sa ma prezin la politie pt inregistrare in termen de 48 ore lucratoare.Cand mam dus la politie ce sa vezi imi cere avizul de arma pe care eu nul aveam si miau facut dosar penal pentru port si detinere port si folosire de arme neletale fara drept,de si eu am permis de port arma si mau incadrat la legea 295/2004 art136prim.Cum este posibil sa fiu icadrat la o lefe si la un articol ca asta daca detinem permis si dovada schimbari.Atuci cel care il detine ilegal la ce lege il mai incadreaza daca la asta ma incadrat pe mine.
Valentines, utilizator
La care aviz va referiti cand aveti permis pentru vehea arma ?
Permisu de port arma nu se schimba la fiecare pistol cumparat el mie valabil si la prima si la adoua arma numai ca trebuie sau initial trebuia sami scrie seria armei noi in el si pe mine ma obliga legea sa anunt schimbarea facuta.Deci permisu de port arma este valabil pentru orice arma pe care eu o detin legal si trecuta in acel permis mai trebuia sa imi mai dea de la politie cica anainte sa fac schimbarea de arma inca un aviz de procurare arma,aviz pe care eu nu lam avut si de asta miau facut dosar.
Valentines, utilizator
Din nefericire,daca cunoasteati aceasta prevedere si nu ati respectat-o culpa va cam apartine.
Din punct de vedere legal,eu cred ca in situatia de fata,trebuie sa justificati de ce nu ati putut face respectivul demers,la obtinerea noii arme.
Cred ca se va dispune,daca nu se dovedeste o anume rea credinta din partea dvs,fie NUP,fie o amenda administrativa a procurorului.