Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Hotararea Adunarii Generale de renuntare la ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Hotararea Adunarii Generale de renuntare la repartitoare

Detin un apartament de 3 camere in Bucuresti sector 4, intr-un bloc in care 80 % din apartamente au centrala termica proprie, restul apartamentelor detin repartitoare.
Pentru a evita aplicarea ordinului 343, asociatia de proprietari (majoritari cei cu centrale termice) au renuntat la serviciile firmei de citire si repartizare costuri energie termica (Techem) si a hotarat ca repartizarea costurilor de energie termica sa se faca pausal, facand abstractie de existenta repartitoarelor. Asociatia a declarat situatia a fi "provizorat" doar in sezonul actual, octombrie 2010-aprilie 2011.
Cei cu centrala termica platesc pentru partile comune o suma simbolica de 5 lei. (nu se stie ce procent reprezinta aceasta suma!).
Deoarece nu locuiesc in apartamentul mentionat ci la alta adresa, am avut repartitoarele pe "o", insa in urma hotararii asociatie, am de platit caldura 175 lei. In ultimii 2 ani, nelocuind in apartamentul respectiv, nu am avut de platit caldura. Situatia reclamata a aparut in acest sezon, odata cu aparitia ordinului 343 si a faptului ca cei cu centrala termica au declarat ordinul nelegal.
O decizie inteleapta !!! Nu este posibil sa nu platiti nimic in ultimii doi ani !
ContSters178043, utilizator
@Lutira

Energia termica nu se poate repartiza la "pausal", ci in functie de suprafata apartamentului, la fel cum se repartizeaza si consumul comun.
Apoi, detinatorii de centrale termice nu au autoritatea de a declara ilegal un ordin emis de institutiile statului
Pentru a reglementa situatia, in termen de 45 de zile puteti contesta hotararea adunarii generale in instanta.
@lutira

1 Nu intelegem cum a fost posibil
In ultimii 2 ani, nelocuind in apartamentul respectiv, nu am avut de platit caldura.

Pana la ordinul 343/2010 a fost ordiniul nr.255 din 14 aprilie 2006 care daca ar fi fost aplicat de firma techem ati fi avut de platit ceva chiar daca erati pe 0.

2 Daca sunt 80% debransati firma techem nu ar mai veni oricum ca nu mai renteaza sa se deplaseze si sa faca calculul.

3 Pentru montarea repartitoarelor trebuie sa fie de acord 80% din proprietari.
Nu spune nimic ce se intampla daca nu mai sunt 80% din ei dupa aia dar se pare ca oamenii s-au gandit sa aplice regula si invers.

Sincer eu le dau dreptate.

@Lutira
Dincolo de orice consideratiuni privind consumurile si deci plata dv. la caldura din ultimii 2 ani, decizia din adunarea generala de a considera ordinul 343/2010 ilegal este o ilegalitate in sine atata timp cat acesta a fost publicat in Monitorul Oficial.

O adunare generala nu-si poate face dreptate singura si o asociatie de proprietari nu poate functiona decat pe baza legilor statului roman, nu dupa legi inchipuite de acesti proprietari.
Daca fiecare ne-am face dreptate singuri pe ce legi nu ne convin am fi o societate de anarhisti si acum n-am mai vorbi pe acest forum despre lege si aplicarea ei.
Puteti contesta aceasta hotarare a adunarii generale in termen de 45 de zile in instanta.
Cand am spus ca nu am platit caltura in ultimii 2 ani, m-am referit strict la consumul din locuinta, (repartitoare pe "zero") normal ca energia termica pentru partile comune am platit-o.
Cand s-au instalat repartitoarele (in urma cu 5 ani) majoritari erau cei ce doreau acest lucru. De atunci au inceput debransarile, astfel incat acum proportia s-a inversat, cei cu centrale termice fiind majoritari. Problema este mai grava in sensul ca, cei care detin centrale au hotarat (prin hotarare generala) ca orice defectiune (reparatie) la tevile de apa calda, va fi suportata numai de cei care sunt in continuare bransati, intru cat ei nu folosesc aceste tevi.