Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... titlul de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

titlul de proprietate

mama mea detine o copie dupa un titlu de proprietate impreuna cu 2frati care sunt decedati.Originalul l-a ridicat un nepot care nu are nici o legatura cu nici un titular .De cate ori am sunat la primaria comunei sa intreb de titlu m-i s-a spus ca nu a venit.Acum 2luni am trecut intamplator pe acolo si mi-au dat o copie originalul ridicandu-l inca din 2005 acel nepot.Cum pot intra in posesia originalului deoarece cota care ii revine mamei mele am dat-o spre folosinta unei vecine dar nepotul nu ii lasa sa munceasca pe motiv ca mama mea nu are nici un drept.Va multumesc
Mergeti la politia de domiciliu a mamei unde aceasta depune o plangere penala impotriva nepotului pentru abuz de incredere (art. 213 Cod penal).