avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 916 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... CONTRACT SI VANZARE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

CONTRACT SI VANZARE

Subiect: Dezbatere colaterala
Tata vanzator catre nepoti / fii mei - fara sa stiu, a partii care-i revine (5/8 din constructii si gradina; tata nu a vandut si terenul arabil).
Subsemnatul - singur la parinti, detin 3/8, dupa actul de mostenire dobandit dupa decesul mamei.
Intrebari:
1. tata avea dreptul sa vanda gradina fara consimtamantul meu (dupa decesul mamei nu am facut iesirea din indiviziune)?
2. actele familiei raman la mine in calitate de unic mostenitor sau la cumparatori?
Multumim.
Cel mai recent răspuns: Doncean , utilizator 21:33, 8 Septembrie 2010
tata a vandut doar cota indiviza nu bunul in sine.. deci dvs acum sunteti in indiviziune cu copii dvs..care e problema? ce nu va convine?
tatal avea dreptul sa-si vanda partea sa, in indiviziune, fara acordul d-voastra si fara a iesi din indiviziune.
avocat Cristina Popescu
Daca vanzarea cumpararea a fosrt facuta in forma prevazuta de lege, sunteti coproprietar cu fii dvs. pe imobil- cladire si gradina.
Actele originale raman la un proprietar, celalalt are dreptul la cel putin o copie legalizata.In orice caz, celalalt proprietar poate sa ceara oricand, pe cale amiabila sau prin instanta, actele originale. Daca nu, se pot cere duplicate prin notariat sau arhiva notarilor publici.Aceasta situatie nu-l poate face " mai putin proprietar".
Da. Sunt lamurit si de acord. Coproprietar. Dar de ce nu/mi dau cheile de la casa, in caliatate de coproprietar, de ce nu mi-au dat copiile, de m-a facut sa umblu pe la politie, pe la juristul comunei etc. Au intentii bune?
Ce ar fi de un proces penal de tulburarea posesiei in grup, impreuna cu mama lor, fosta sotie, si de hartuire?
Retinere pentru1 pana la 7 ani.
Oare doresc asa ceva?
Nu uitati: eu am refacut casa si alte constructii cu incredere ca tata este OM si am lasat 3 randuri de chei.
Multumesc pentru clarificare. Ok!
ati mai postat si ieri aceeasi problema. daca tot nu sunteti lamurit de pe acest forum de ce nu va angajati un avocat?

Alte discuții în legătură

Dezbatere colaterala Doncean Doncean Tata vanzator catre nepoti / fii mei - fara sa stiu, a partii care-i revine (5/8 din constructii si gradina; tata nu a vandut si terenul arabil). Subsemnatul ... (vezi toată discuția)
Contract de vanzare cumparare cu intretinere si uzufruct viager Doncean Doncean sUBSEMNATUL, UNIC MOSTENITOR. Dupa moartea mamei imi revine 3/8. Diferenta de 5/8 revine tatalui.Certificatul de mostenitor prevede numai imobile , adica ... (vezi toată discuția)
Cum poti vine o coproprietate? dia_moni dia_moni Situatia este in felul urmator: doi frati au cumparat o proprietate care nu poate fi divizata sau impartita din difetite motive,spatiu,arhitectura ect.; unul ... (vezi toată discuția)