avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 916 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere colaterala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere colaterala

Tata vanzator catre nepoti / fii mei - fara sa stiu, a partii care-i revine (5/8 din constructii si gradina; tata nu a vandut si terenul arabil).
Subsemnatul - singur la parinti, detin 3/8, dupa actul de mostenire dobandit dupa decesul mamei.
Intrebari:
1. tata avea dreptul sa vanda gradina fara consimtamantul meu (dupa decesul mamei nu am facut iesirea din indiviziune)?
2. actele familiei raman la mine in calitate de unic mostenitor sau la cumparatori?
Logic, ar trebui ca ei sa detina numai contractul de vanzare, iar de restul ma ocup eu - fiul, ca unic mostenitor!

Alte discuții în legătură

Contract si vanzare Doncean Doncean Subiect: Dezbatere colaterala Tata vanzator catre nepoti / fii mei - fara sa stiu, a partii care-i revine (5/8 din constructii si gradina; tata nu a vandut si ... (vezi toată discuția)
Contract de vanzare cumparare cu intretinere si uzufruct viager Doncean Doncean sUBSEMNATUL, UNIC MOSTENITOR. Dupa moartea mamei imi revine 3/8. Diferenta de 5/8 revine tatalui.Certificatul de mostenitor prevede numai imobile , adica ... (vezi toată discuția)
Cota disponibila si rezerva succesorala Doncean Doncean Care se poate vinde? Pentru cazul: fiu unic - 3/8 parti indivize; vanzator - 5/8 parti indivize Multumesc! (vezi toată discuția)