avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 964 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... CONTRACT SI VANZARE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

CONTRACT SI VANZARE

Subiect: Dezbatere colaterala
Tata vanzator catre nepoti / fii mei - fara sa stiu, a partii care-i revine (5/8 din constructii si gradina; tata nu a vandut si terenul arabil).
Subsemnatul - singur la parinti, detin 3/8, dupa actul de mostenire dobandit dupa decesul mamei.
Intrebari:
1. tata avea dreptul sa vanda gradina fara consimtamantul meu (dupa decesul mamei nu am facut iesirea din indiviziune)?
2. actele familiei raman la mine in calitate de unic mostenitor sau la cumparatori?
Multumim.
Cel mai recent răspuns: Doncean , utilizator 21:33, 8 Septembrie 2010
Retineti: in contract se vinde 5/8 din indiviza tatalui, adica constructii si 1/1 din suprafata gradina ce contine si constructiile, livada, suprafata arabila, curte. Este bine? Aici este problema. Trebuia tot 5/8, logic.
Ultima modificare: Miercuri, 8 Septembrie 2010
Doncean, utilizator
Domnule, apreciez raspunsul D-voastra.
Dar, cumparatorii vand imediat ce a cumparat. Eu, in caliatate de mostenitor direct, devin pasat in indiviziune cu al doilea cumparator? Este corect? S.a.m.d.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dezbatere colaterala Doncean Doncean Tata vanzator catre nepoti / fii mei - fara sa stiu, a partii care-i revine (5/8 din constructii si gradina; tata nu a vandut si terenul arabil). Subsemnatul ... (vezi toată discuția)
Contract de vanzare cumparare cu intretinere si uzufruct viager Doncean Doncean sUBSEMNATUL, UNIC MOSTENITOR. Dupa moartea mamei imi revine 3/8. Diferenta de 5/8 revine tatalui.Certificatul de mostenitor prevede numai imobile , adica ... (vezi toată discuția)
Cum poti vine o coproprietate? dia_moni dia_moni Situatia este in felul urmator: doi frati au cumparat o proprietate care nu poate fi divizata sau impartita din difetite motive,spatiu,arhitectura ect.; unul ... (vezi toată discuția)