Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... CONTRACT SI VANZARE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

CONTRACT SI VANZARE

Subiect: Dezbatere colaterala
Tata vanzator catre nepoti / fii mei - fara sa stiu, a partii care-i revine (5/8 din constructii si gradina; tata nu a vandut si terenul arabil).
Subsemnatul - singur la parinti, detin 3/8, dupa actul de mostenire dobandit dupa decesul mamei.
Intrebari:
1. tata avea dreptul sa vanda gradina fara consimtamantul meu (dupa decesul mamei nu am facut iesirea din indiviziune)?
2. actele familiei raman la mine in calitate de unic mostenitor sau la cumparatori?
Multumim.
Retineti: in contract se vinde 5/8 din indiviza tatalui, adica constructii si 1/1 din suprafata gradina ce contine si constructiile, livada, suprafata arabila, curte. Este bine? Aici este problema. Trebuia tot 5/8, logic.
Doncean, utilizator
Domnule, apreciez raspunsul D-voastra.
Dar, cumparatorii vand imediat ce a cumparat. Eu, in caliatate de mostenitor direct, devin pasat in indiviziune cu al doilea cumparator? Este corect? S.a.m.d.