avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1295 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general decl 390+inreg contabile
Discuție deschisă în Contabilitate în general

decl 390+inreg contabile

Buna ziua si La multi ani!

Va rog, este urgent....):
Am primit la inceputul lunii dec 2010 o factura din italia pentru achizitii mijloace fixe.
Nu am primit inca acele mijloace fixe si nici nu le-am achitat.
Nu stiu nici cum sa le inregistrez si nici nu stiu daca depun si cum depun decl 390.
Ma poate ajuta cineva?
Mii de multumiri!
Cel mai recent răspuns: camelia adina , utilizator 08:36, 12 Ianuarie 2011
Inregistrare contabila mijloace fixe: 212 = 404; 4426 = 404 si plata cand o faci 404 = 512.
Dar , e corect sa inregistrez pe mijloace fixe atata timp cat eu nu le am fizic?
Si nici nu stiu cand le voi primi. Mai poate dura chiar si doua luni (adica prin februarie la sfarsit). De amortizare nici nu cred ca se pune problema.
Si cu declaratia 390?
Avand in vedere ca nu am primit inca aceste bunuri, depun 390?
Nu stiu de ce s-au grabit cu factura. Ar fi trebuit sa fi emis proforma si nu invoice.
Va multumesc!
daca furnizorul dumneavoastra este inregistrat in scopuri de tva si va comunica un cod valabil de tva trebuie sa faceti taxare inversa 4426=4427
asta in cazul in care va factureaza fara tva

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Factura materil lemnos Lizuca12 Lizuca12 Buna ziua Spuneti-mi va rog cum inregistrez o factura de materiale lemnos - grinda rasionoasa primita de la un furnizor din romania , aceasta grinda este ... (vezi toată discuția)
Inregistrare facturi din italia mihaelamoraru65 mihaelamoraru65 este corecta inregistrarea : 371=401/ val din factura la cursul din data emiterii 4426=4427 valoarea de mai sus *24% ?? si apoi fac OP pt acest TVA 4426 ... (vezi toată discuția)
Achizitie ue, fara sa fie inregistrat in roi ionunu ionunu Buna ziua, am urmatoarea speta: - achizitie de un mijloc de transport second-hand din UE de catre o firma din Romania, care este platitoare de TVA, dar din ... (vezi toată discuția)