Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general decl 390+inreg contabile
Discuție deschisă în Contabilitate în general

decl 390+inreg contabile

Buna ziua si La multi ani!

Va rog, este urgent....):
Am primit la inceputul lunii dec 2010 o factura din italia pentru achizitii mijloace fixe.
Nu am primit inca acele mijloace fixe si nici nu le-am achitat.
Nu stiu nici cum sa le inregistrez si nici nu stiu daca depun si cum depun decl 390.
Ma poate ajuta cineva?
Mii de multumiri!
Inregistrare contabila mijloace fixe: 212 = 404; 4426 = 404 si plata cand o faci 404 = 512.
Dar , e corect sa inregistrez pe mijloace fixe atata timp cat eu nu le am fizic?
Si nici nu stiu cand le voi primi. Mai poate dura chiar si doua luni (adica prin februarie la sfarsit). De amortizare nici nu cred ca se pune problema.
Si cu declaratia 390?
Avand in vedere ca nu am primit inca aceste bunuri, depun 390?
Nu stiu de ce s-au grabit cu factura. Ar fi trebuit sa fi emis proforma si nu invoice.
Va multumesc!
daca furnizorul dumneavoastra este inregistrat in scopuri de tva si va comunica un cod valabil de tva trebuie sa faceti taxare inversa 4426=4427
asta in cazul in care va factureaza fara tva