Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Declaratia 392B pentru 2010, fara limita inferioara
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Declaratia 392B pentru 2010, fara limita inferioara

Din cate se pare declaratia 392B pentru anul 2010 va fi depusa de toate persoanele neinregistrate in scopuri de TVA si care nu au depasit plafonul TVA (119.000 RON) indiferent daca au o cifra de afaceri de 1000 RON sau 100.000 RON (inainte declaratia asta se depunea pentru cifra de afaceri in intervalul 10.000 € - 119.000 RON)

Cazul meu, PFA la norma de venit, stiu cat am incasat pe baza facturilor, fiind la norma de venit insa nu am tinut evidenta achizitiilor (cu atat mai putin nu am defalcat achizitiile in achizitii de la persoane inregistrate in scopuri TVA / achizitii de la persoane neinregistrate in scopuri de TVA). Ce e de facut in cazul asta, ce sume trec acolo, din burta sau pun 0?

Contributiile platite in anul 2010 (sanatate / pensii) sunt considerate achizitii??
Popu, utilizator
Nu trebuie sa treceti din burta pentru ca are loc verificarea datelor ;contributiile si alte taxe nu sunt achizitii ci numai ceea ce ati achizitionat pe baza de factura de la un furnizor, fie el bun sau serviciu.Dar nu o sa fie prea dificil sa-i separati pentru ca , de regula majoritatea sunt platitori de tva, asa ca scoate-ti intii sumele aferente lor si apoi prin diferenta ii aflati pe cei inregistrati.Spor la lucru!
Toata chestia e ca nu am pastrat facturi decat pentru un calculator + un laptop si si pe alea le-am pastrat deoarece imi trebuie pentru garantie; facturile pentru curent, gaz, internet sunt pe persoana fizica, nu exista contract de comodat deoarece nu ma ajuta cu nimic toate astea (fiind la norma de venit)
aveti cumva declaratia 392 pt anul 2010?
eu o am in programul de contabilitate, se genereaza automat dar o gasiti pe site-ul anaf.ro
Pe site-ul anaf a aparut versiunea pentru 2010.
[ link extern ]
O singura problema, nu respecta noile modificari aduse declaratiei 392B prin OUG 117/2010 este in continuare cu interval 10.000 euro - 119.000 RON!

Citat din OUG 117/2010

81. La articolul 156^3, alineatele (2)-(5) se modifică şi vor avea următorul cuprins:
(5) Persoanele impozabile neînregistrate în scopuri de TVA, conform art. 153, a căror cifră de afaceri, astfel cum este prevăzută la art. 152, dar excluzând veniturile obţinute din vânzarea de bilete de transport internaţional rutier de persoane, realizată la finele unui an calendaristic, este inferioară sumei de 35.000 euro, calculată la cursul de schimb valutar comunicat de Banca Naţională a României la data aderării şi rotunjită la următoarea mie, trebuie să comunice printr-o notificare scrisă organelor fiscale competente, până la data de 25 februarie inclusiv a anului următor, următoarele informaţii:
a) suma totală a livrărilor de bunuri şi a prestărilor de servicii către persoane înregistrate în scopuri de TVA, conform art. 153;
b) suma totală a livrărilor de bunuri şi a prestărilor de servicii către persoane care nu sunt înregistrate în scopuri de TVA, conform art. 153;
c) suma totală şi taxa aferentă achiziţiilor de la persoane înregistrate în scopuri de TVA, conform art. 153;
d) suma totală a achiziţiilor de la persoane care nu sunt înregistrate în scopuri de TVA, conform art. 153.