Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Declaratia 392B pentru 2010, fara limita inferioara
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Declaratia 392B pentru 2010, fara limita inferioara

Din cate se pare declaratia 392B pentru anul 2010 va fi depusa de toate persoanele neinregistrate in scopuri de TVA si care nu au depasit plafonul TVA (119.000 RON) indiferent daca au o cifra de afaceri de 1000 RON sau 100.000 RON (inainte declaratia asta se depunea pentru cifra de afaceri in intervalul 10.000 € - 119.000 RON)

Cazul meu, PFA la norma de venit, stiu cat am incasat pe baza facturilor, fiind la norma de venit insa nu am tinut evidenta achizitiilor (cu atat mai putin nu am defalcat achizitiile in achizitii de la persoane inregistrate in scopuri TVA / achizitii de la persoane neinregistrate in scopuri de TVA). Ce e de facut in cazul asta, ce sume trec acolo, din burta sau pun 0?

Contributiile platite in anul 2010 (sanatate / pensii) sunt considerate achizitii??
Popu, utilizator
Nu stiu unde a-ti gasit dvs dar eu am intrat pe site si am descarcat 392 si este precizat cu rosu (cind intri pe decl) 392 a se depune chiar daca ai cifra de afaceri zero pentru platitorii de TVA, IAR 392 B pentru neplatitori intre 10.000-35.000 euro.
vers.1.0.0 / 17.01.2011
- verificarea incadrarii la 392A sau 392B in anul 2010 se face in functie de urmatoarele
limite calculate in lei:
392A --> [0 , 42.877)
392B --> [42.877 , 119.000)
Cursuri valutare folosite:
- la 29/12/2006: 1 Euro = 3,3817
- la 31/12/2010: 1 Euro = 4,2877

tincuc a scris:

Nu stiu unde a-ti gasit dvs dar eu am intrat pe site si am descarcat 392 si este precizat cu rosu (cind intri pe decl) 392 a se depune chiar daca ai cifra de afaceri zero pentru platitorii de TVA, IAR 392 B pentru neplatitori intre 10.000-35.000 euro.
vers.1.0.0 / 17.01.2011
- verificarea incadrarii la 392A sau 392B in anul 2010 se face in functie de urmatoarele
limite calculate in lei:
392A --> [0 , 42.877)
392B --> [42.877 , 119.000)
Cursuri valutare folosite:
- la 29/12/2006: 1 Euro = 3,3817
- la 31/12/2010: 1 Euro = 4,2877

Tincuc, codul fiscal valabil in 2010 spune la articolul 156^3

(5) Persoanele impozabile neînregistrate în scopuri de TVA conform art. 153, a căror cifră de afaceri, astfel cum este prevăzută la art. 152, dar excluzând veniturile obţinute din vânzarea de bilete de transport internaţional rutier de persoane, realizată la finele unui an calendaristic, este între 10.000 euro, calculată la cursul de schimb valutar din ultima zi lucrătoare a anului, şi 35.000 euro, calculată la cursul de schimb valutar comunicat de Banca Naţională a României la data aderării, trebuie să comunice printr-o notificare scrisă organelor fiscale competente până la data de 25 februarie inclusiv a anului următor, următoarele informaţii:
a) suma totală a livrărilor de bunuri şi a prestărilor de servicii către persoane înregistrate în scopuri de TVA conform art. 153;
b) suma totală a livrărilor de bunuri şi a prestărilor de servicii către persoane care nu sunt înregistrate în scopuri de TVA conform art. 153;
c) suma totală şi taxa aferentă achiziţiilor de la persoane înregistrate în scopuri de TVA conform art. 153;
d) suma totală a achiziţiilor de la persoane care nu sunt înregistrate în scopuri de TVA conform art. 153.

OUG 117/2010 spune apoi

La articolul 156^3, alineatele (2)-(5) se modifică şi vor avea următorul cuprins:

(5) Persoanele impozabile neînregistrate în scopuri de TVA, conform art. 153, a căror cifră de afaceri, astfel cum este prevăzută la art. 152, dar excluzând veniturile obţinute din vânzarea de bilete de transport internaţional rutier de persoane, realizată la finele unui an calendaristic, este inferioară sumei de 35.000 euro, calculată la cursul de schimb valutar comunicat de Banca Naţională a României la data aderării şi rotunjită la următoarea mie, trebuie să comunice printr-o notificare scrisă organelor fiscale competente, până la data de 25 februarie inclusiv a anului următor, următoarele informaţii:
a) suma totală a livrărilor de bunuri şi a prestărilor de servicii către persoane înregistrate în scopuri de TVA, conform art. 153;
b) suma totală a livrărilor de bunuri şi a prestărilor de servicii către persoane care nu sunt înregistrate în scopuri de TVA, conform art. 153;
c) suma totală şi taxa aferentă achiziţiilor de la persoane înregistrate în scopuri de TVA, conform art. 153;
d) suma totală a achiziţiilor de la persoane care nu sunt înregistrate în scopuri de TVA, conform art. 153.

Acum ramine de vazut daca pe 2010 se va completa declaratia dupa codul fiscal valabil in 2010 sau dupa modificarile aduse de oug 117/2010
Un contabil probabil e ini masura sa spuna daca declaratiile 392A/B care se depun in 2011 pentru 2010 se depun respectand codul fiscal din 2010 sau 2011
Deci se depune de catre cei cu venituri intre 10.000--35.000 eur SAU de catre toata lumea care a incasat sub 35.000 eur ?????
Declaratia 392 se depune de catre toti cei care au venituri totale pe anul 2010 cuprinse intre 0 si 35.000 euro (119.000 lei).

Prin sintagma "venituri totale" se intelege totalitatea facturilor emise in anul 2010, indiferent daca acestea au fost sau nu au fost incasate.

Plafonul maxim de 119.000 lei se obtine din transformarea sumei de 35.000 de euro in lei la cursul de 3.3817 lei/euro (cursul de la data aderarii).

Declaratia 392 A se depune de catre platitorii de TVA care au venituri pe anul 2010 mai mici de 119.000 lei.

Declaratia 392 B se depune de catre neplatitorii de TVA care au venituri pe anul 2010 mai mici de 119.000 lei.