avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 732 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... anexa cladire cumparata si neprinsa in cadastru si in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

anexa cladire cumparata si neprinsa in cadastru si in contractul de vanzare cumparare

am cumparat o casa care avea 2 anexe , una trecuta in cadastru cealalta nu
cand am facut contractul de vanzare -cumparare s-a trecut doar anexa trecuta in cadastru
cum sa fac acum cu cealalta anexa
am fost la primaria comunei si am scos anexa 5 si 6 si mi se recunoaste dreptul de prorietar, am platit impozitul
dar la intabulare s-a respins pentru ca nu este trecut in actul de vanzare cumparare
ce se poate face ? cine ma poate ajuta?
dragan_tudorel@ yahoo.com
#-o
Cel mai recent răspuns: Paula Tudor , Consilier juridic 12:09, 12 Ianuarie 2011
Doar in instanta. O actiune in constatare, cere sa va recunoasca dreptul si sa oblige Oficiul de cadastru la intabulare in cartea funciara.
si proprietarii dinaintea mea cand au cumparat casa nu au avut anexa trecuta in acte, primul propritar al anexei si care a fost si constructorul ei nu a inregistrat-o , acum eu ce fac? pe cine dau in judecata ?
In cadrul procesului de care am amintit aduceti probe, chiar martori. Mai puteti solicita o expertiza tehnica... In principiu solutia ar trebui sa va fie favorabila.
eu nu am inteles cu cine ma judec? pe cine chem in proces?
anexa este o constructie din lemn din 1992 si eu am cumparat casa in 2010 cu anexa cu tot, pe terenul trecut in acte
nu as vrea s-o daram, vreau sa platesc impozit sa fiu in legalitate
primul care a construit-o e batran si paralizat
cu cine ma judec?

din lemn pe schelet metalic

Alte discuții în legătură

Legea cadastrului si publicitatii imobiliare arlan arlan sunt proprietarul unei constructii pe un teren inchiriat prin contract de locatiune pe 49 ani. Pot face cadastru si intabula constructia? (vezi toată discuția)
Edificare imobile construite fara autorizatie de constructie ady09 ady09 va rog sa-mi spuneti prevederile legale cu privire la modalitatile de edificare a unui imobil construit fara autorizatie de constructie , cladire construita ... (vezi toată discuția)
Suprapunere reala sau virtuala ank1979 ank1979 Buna ziua, va rog sa ma ajutati in legatura cu urmatoarea situatie: In urma cu 10 ani am cumparat o casa. Fostul proprietar s-a judecat cu vecinul ... (vezi toată discuția)