Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Probleme Indem crestere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Probleme Indem crestere copil

buna ziua
Am o mamica care incepand cu 15.09.2010 a intrat in concediu de maternitate, a nascut pe 09.12.2010. Cand se implinesc cele 42 de zile de conc pt lauzie, pe 19 ian ( sau nu numar eu corect)? Ea mi-a adus certif medical pana pe 18 ian 2011 si nu stiu ce probleme ar putea sa apara.....pt ca si-a terminat cele 126 zile de maternitate, dar are doar 41 de zile de lauzie;) ;) Doctorul ei i-a dat deja toate cele 126 zile pana la 18 ian. Poate sa piarda indemnizatia de crestere copil daca il lipseste 1 zi ? Pot sa o ajut eu cu ceva ( ca firma angajatoare) ?
Normal a 42 -a zi este 19.01 .... potriviti legii, indemnizatia se plateste incepand cu ziua urmatoare celei in care inceteaza, conform legii, concediul de maternitate, daca cererea este depusa in termen de 60 de zile lucratoare de la acea data.
Si atunci cum poate ea sa acopere 1 zi - 19 ianuarie - ca sa faca cele 42 de zile ? am mentionat deja ca cele 126 zile incep pe 15.09.2010 si se termina exact pe 18 ianuarie 2011.
Acea zi este o zi concediu de lauzie fara plata.
adelaida_07 a scris:

Acea zi este o zi concediu de lauzie fara plata.

Nu prea are cum sa fie asa ..... concediu de maternitate de 126 de zile expira in data de 18.01 ...
Dar credeti ca daca ii fac adeverinta cu zilele actuale ( 41 zile concediu lauzie) o sa observe cei de la Directie? sau sigur o intoarce si nu ii acorda indemnizatia?