Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Caz concret indemnizatie crestere copil !!!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Caz concret indemnizatie crestere copil !!!

Buna ziua, am nascut in data de 18 feb.2010. Din 14 dec.2009 sunt in concediu de sarcina si lauzie. Pentru depunerea actelor privind îndemnizația pe pagina de web a primarei Timișoara zice asa:
Actele se depun la primărie în termen de 60 de zile lucrătoare, după terminarea concediului de maternitate (sarcină şi lăuzie, minim obligatoriu fiind 42 de zile după naștere sau maxim sarcină + lăuzie 126 zile).
Deci eu după 126 zile, din data de 14 dec 2009, am la dispoziție 60 zile sa depun actele? Adică începând cu 18 aprilie 2010 am timp 60 zile?

Si încă o chestie se cere: Copie după Cererea depusă la angajator aprobată şi stampilată de acesta privind intrarea în concediul pentru creșterea copilului, Aceasta cerere se face începând cu data de 18 aprilie 2010 ?? Adică concediul pt creșterea copilului începe când se termina cel de sarcina+lăuzie de 126 zile adică 18 apr.2010?
Sper ca m-am făcut destul de înțeleasă.
Va mulțumesc anticipat pt răspunsuri.
1. Copia de pe cererea facuta catre angajator este necesara pentru a vedea cu ce data ati solicitati CCC pana la 2 ani.
2. Daca depuneti actele in termen de 60 de zile de la data solicitarii CCC (in acea cerere) veti primi CCC si indemnizatia aferenta, de la data solicitarii, de mai sus.
3. Daca depuneti actele mai tarziu de acele 60 de zile veti primi CCC si indemnizatia de la data depunerii cererii.
4. Nu este obligatoriu sa efectuati toate cele 126 de zile de maternitate. Actele le puteti depune oricand, incepand cu a 43-a zi de la nasterea copilului, adica incepand cu 2 aprilie 2010.
Asa deci eu aleg cat stau in conced de sarcina si aluzie, pana in 1 aprilie sau pana in 18. Depinde deci cu ce data scriu in cererea catre angajator ca vreau sa imi acorde concediu.
Va multumesc mult!