Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie crestere copil contract pe perioada ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie crestere copil contract pe perioada determinata

Buna ziua. Am lucrat timp de 18 luni la o firma cu contract pe perioada determinata. Contractul a expirat la data de 01.08 iar eu pe 16.07 am intrat in concediu de maternitate iar de la 01.08 am fost preluata de casa de sanatate . Cele 126 zile au expirat pe 18.11 iar cei de la asistenta siciala nu imi primesc dosarul ptr ca nu sunt in somaj. Este normal? Ma aflu in cele 60 de zile de la terminarea concediului de maternitate. Multumesc
Care este data nasterii copilului?
1. Nu trebuie sa fiti neaparat in somaj pentru a beneficia de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC).

2. - Cei de la Primarie nu cunosc prevederile legale.
- Pentru a primi indemnizatie pentru CCC nu conteaza ce statut aveti dupa nasterea copilului ci numai perioada de pana la nastere.

3. - Dupa ce s-a terminat concediul de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) puteti depune actele la Primarie pentru indemnizatia pentru CCC.
- Daca le depuneti in termen de 60 de zile lucratoare de la data incetarii concediului de maternitate veti beneficia de indemnizatie pentru CCC incepand cu ziua urmatoare ultimei zile de concediu de maternitate.

4. - Daca cei de la Primarie nu vor sa primeasca actele va adresati cu o sesizare Agentiei Judetene pentru Plati si Inspectie Sociala (AJPIS) unde ajung actele de la Primarie si care aproba si plateste indemnizatia pentru CCC.
- Actele le puteti depune si direct la AJPIS.