Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ordonanta 13/2010 in 2011
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ordonanta 13/2010 in 2011

Ordonanta 13/2010 mai este valabila si in ianuarie 2011? Mai precis, angajatorul care angajeaza someri pe perioada nedeterminata, pe posturi nou create, beneficiaza de scutirea CAS-urile pt 6 luni?
Multumesc
Este in vigoare OUG 13/2010.
Angajatorul a fost azi la Age. de Ocupare a Fortei de Munca Sect 3 si i-au spus ca nu ma poate angaja pe baza OUG 12/2010 pt ca nu mai este valabila deoarece nu a fost prelungita si nu se stie. Ce trebuie sa cred? Sutn disperata. Multumesc.

Va rog mult sa imi raspundeti. Multumesc din suflet!
OUG 13/2010 privind reglementarea unor masuri in vederea stimularii crearii de noi locuri de munca si diminuarii somajului in anul 2010. Ordonanta de urgenta nr. 13/2010

Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 136 din 1 martie 2010

In temeiul art. 115 alin. (4) din Constitutia Romaniei, republicata, Guvernul Romaniei adopta prezenta ordonanta de urgenta.

Art. 1
(1) Angajatorii care, in anul 2010, pe locurile de munca nou-create stabilesc, in conditiile legii, raporturi de munca cu persoane provenite din randul somerilor aflate in evidenta agentiilor pentru ocuparea fortei de munca cu minimum 3 luni anterioare datei stabilirii raporturilor de munca potrivit prezentei ordonante de urgenta si pe care le mentin in activitate pe o perioada de cel putin 12 luni beneficiaza, pe o perioada de 6 luni de la data incadrarii, de scutire de la plata contributiilor de asigurari sociale pentru aceste persoane.
(2) Scutirea de la plata contributiilor de asigurari sociale nu se acorda:
a) angajatorilor care in ultimele 6 luni premergatoare datei stabilirii raporturilor de munca potrivit prezentei ordonante de urgenta au mai avut raporturi de munca stabilite cu persoanele prevazute la ALIn. (1);
b) angajatorilor care stabilesc raporturi de munca cu persoanele prevazute la alin. (1), pe locuri de munca devenite vacante, rezultate in urma incetarii unor raporturi de munca in ultimele 6 luni anterioare datei stabilirii raporturilor de munca potrivit prezentei ordonante de urgenta.

Asa cum reiese din formularea art. 1 OUG 13/2010 se aplica doar pentru angajarile din 2010
si noi, somerii, carora le expira perioada de somaj la finele lunii ianuarie 2011, ce facem in acest caz? angajatorul nu ma poate angaja daca nu mai e valabila OUG 13/2010 ? ce trebuie sa facem?

multumesc din nou, din suflet!!!