Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Contract de mecenat
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Contract de mecenat

Buna ziua,

Am o nelamurire legata de contractele de mecenat.
Se poate face descoperire de card , rate sau imprumut daca sunt angajat prin contract de mecenat unde suma stabilita este 500 euro ?
Daca da , care sunt conditiile , daca exista vreo conditie speciala.
Mecenatul este un act de liberalitate prin care o persoană fizică sau juridică, numită mecena, transferă, fără obligaţie de contrapartidă directă sau indirectă, dreptul său de proprietate asupra unor bunuri materiale sau mijloace financiare către o persoană fizică, ca activitate filantropică cu caracter umanitar, pentru desfăşurarea unor activităţi în domeniile: cultural, artistic, medico-sanitar sau ştiinţific - cercetare fundamentală şi aplicată.

nu aveti cum sa fiti angajat in baza unui asemenea contract.