Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract de sponsorizare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract de sponsorizare

Va rog sa-mi dati un sfat.
Vreau sa platesc studiile universitare ale nepoatei mele ( este fata cumnatei mele ) . As dori sa-mi spuneti ce tip de contract as putea incheia , ca , in acelasi timp sa pot pot scadea sumele platite cu titlu de " sponsorizare " din impozitul pe profit datorat in cursul anului ?
Va multumesc si astept un raspuns.
Mecenatul este un act de liberalitate prin care o persoana fizica sau juridica, numita mecena, transfera fara obligatie de contrapartida directa sau indirecta, dreptul sau de proprietate asupra unor bunuri materiale sau mijloace financiare catre o persoana fizica, ca activitate filantropica cu carcter umanitar, pentru desfasurarea unor activitati in domeniile: cultural, artistic, medico-sanitar sau stiintific - cercetare fundamentala si aplicata.
da, am citit legea 32/1994 privind sponzorizarea , iar acolo se stipuleaza ca nu se pot face sponsorizari sau acte de mecenat intre rude sau afini de gradul 4 inclusiv, de aceea as fi vrut sa stiu ce alt tip de contract as putea incheia fara sa ma lovesc de aceasta conditie , dar in acelasi timp sa pot scadea sumele platite din impozitul pe profit datorat in cursul anului.