avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1950 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Magazin online cu produse de import
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Magazin online cu produse de import

Buna ziua,

As avea cateva intrebari legate de deshiderea unui magazin online cu produse de import.

1) In primul rand as dori sa stiu daca un pfa este de ajuns pentru aceasta activitate
2) Care sunt taxe aplicate produselor importate (tva, vama, etc) si in ce procente din valoarea produsului importat
3) Ce trebuie avut in vedere in momentul deschiderii unui magazin online (incepand de la obligativitatea unui sediu pana la contabilitate, alte taxe etc)
4) Referitor la protectia consumatorului, care sunt cerintele legale in privinta produselor de import non UE.

Va multumesc anticipat!

Alte discuții în legătură

Problema tva, legal/nelegal TIMarian TIMarian Buna ziua, Am si eu o problema. Am vandut in trecut pe okazii.ro si acum 1 an mi-am deschis un mic magazin online cu produsele care le aduc pe comanda din ... (vezi toată discuția)
Tva in regim dropshipping pentru romania StefanRad StefanRad Buna ziua! Detin o firma neplatitoare TVA si as dori sa fac dropshipping direct din china in Romania si am cateva nelamuriri in privinta platii TVA-ului pentru ... (vezi toată discuția)
Inregistrare factura sua in contabilitate Grievous Grievous Buna ziua Ma aflu in urmatoarea situatie : Intreprindere familiala (neplatitor de TVA) doresc sa achizitionez anumite parti componente pentru ... (vezi toată discuția)