avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Atacarea in instanta a OUG nr. 107/2010
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Atacarea in instanta a OUG nr. 107/2010

Sunt f revoltat si încerc sa fiu scurt. Am o pensie de 1049. Pana acum plateam 3 lei CAS 3 lei impozit.Astazi am ridicat banii de la banca ,de pe card si am primit 910 lei. Atât a intrat în cont de la Casa de pensii. In acest fel cred ca a fost impozitata toata suma nu numai diferenta de la 740 la 1049 . Puteti sa îmi spuneti daca OUG 107/2010 – Modificarea si completarea Legii nr.
95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii

“(2) Contributia datorata de pensionarii ale caror venituri din pensii
depasesc 740 de lei este de 5,5% aplicata asupra acestor venituri si se vireaza
odata cu plata drepturilor banesti asupra carora se calculeaza de catre cei
care efectueaza plata acestor drepturi. Prin aplicarea acestei cote nu poate
rezulta o pensie neta mai mica de 740 de lei.”

poate fi atacata la vreo instanta,cine o poate face si daca da cam ce sorti de izbanda sunt! Multumesc anticipat!

Cel mai recent răspuns: Popa Teapa , utilizator 09:29, 14 Ianuarie 2011
Aplicatia pe aceasta suma spune in felul urmator:1049 x 5,5%=58 lei sanatate.49-58(sanatate)= -9.In acest caz nu are ce sa se mai impoziteze.Deci 1049-58=991 lei net trebuia sa va intre in cont.
Ultima modificare: Vineri, 14 Ianuarie 2011
Carp Mircea, utilizator
Mulțumesc,însă mai multe o sa vad pe talonul de pensie. Referitor la posibilitatea contestării acestei legi,ma lămuriți dacă si unde se poate face? Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Retinerea cass din intreaga pensie a fost declarata neconstitutionala CONSTANTINCINTAR CONSTANTINCINTAR Buna seara... De ceva timp, in orasul in care locuiesc, tot mai multi pensionari depun la Casa de Pensii cereri de restituire a CAS-ului aferent sumei de 740 ... (vezi toată discuția)
Retinerea cass din pensii de la 1 ianuarie 2011 Dragnea Ioan Dragnea Ioan Precizari despre aceasta impozitare a pensiilor. Se va plati pentru suma ce depaseste 740 lei sau pentru toata pensia? Eu am o pensie de 754 lei, voi plati ... (vezi toată discuția)
Modul de calcul al cass - pensie ContSters61465 ContSters61465 PENTRU A EVITA ANUMITE ABUZURI ,CARE AU INCEPUT SA APARA VA ARATAM UN MOD DE CALCUL IN CONFORMITATE CU ART.5 DIN OUG 107/2010: -EX.PENTRU O PENSIE -VENIT ... (vezi toată discuția)