Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Este impozitata indemnizatia pentru neoplazii?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Este impozitata indemnizatia pentru neoplazii?

Buna ziua,
Ma intereseaza daca indemnizatia calculata pentru concediu medical cod 14, se impoziteaza.
Va multumesc.
Indemnizatia este impozabila .
Nu se impoziteaza daca persoana are certificat de handicapat cu handicap grav sau accentuat .
ART. 42 Codul fiscal Venituri neimpozabile

În înţelesul impozitului pe venit, următoarele venituri nu sunt impozabile:

a) ajutoarele, indemnizaţiile şi alte forme de sprijin cu destinaţie specială, acordate din bugetul de stat, bugetul asigurărilor sociale de stat, bugetele fondurilor speciale, bugetele locale şi din alte fonduri publice, inclusiv cele din fonduri externe nerambursabile, precum şi cele de aceeaşi natură primite de la alte persoane, cu excepţia indemnizaţiilor pentru incapacitate