avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 756 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Este impozitata indemnizatia pentru neoplazii?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Este impozitata indemnizatia pentru neoplazii?

Buna ziua,
Ma intereseaza daca indemnizatia calculata pentru concediu medical cod 14, se impoziteaza.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Alina Tabara , Consilier juridic 13:07, 13 Aprilie 2012
Indemnizatia este impozabila .
Nu se impoziteaza daca persoana are certificat de handicapat cu handicap grav sau accentuat .
ART. 42 Codul fiscal Venituri neimpozabile

În înţelesul impozitului pe venit, următoarele venituri nu sunt impozabile:

a) ajutoarele, indemnizaţiile şi alte forme de sprijin cu destinaţie specială, acordate din bugetul de stat, bugetul asigurărilor sociale de stat, bugetele fondurilor speciale, bugetele locale şi din alte fonduri publice, inclusiv cele din fonduri externe nerambursabile, precum şi cele de aceeaşi natură primite de la alte persoane, cu excepţia indemnizaţiilor pentru incapacitate

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu prenatal din somaj- impozitat annesis annesis Buna ziua, Am depus concediul prenatal la somaj sector 4, cei de acolo mi-au zis ca se impoziteaza. Din ce am citit pe alte forum-uri, nu este un venit ... (vezi toată discuția)
Impozitare indemnizatie risc maternal adina06 adina06 Buna seara! Sunt in concediu de risc maternal si am citit in codul fiscal ca indemnizatia pentru risc maternal nu se impoziteaza. Am primit fluturasl de salar ... (vezi toată discuția)
Concediul medical se impoziteaza? elig elig Concediul medical, Prenatalul si Postnatalul se imPoziteaza? Va multumesc. (vezi toată discuția)