Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... recalculare pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

recalculare pensie

Conform deciziei civile nr.1914/2009-R,Tribunalul Bihor a admis in parte contestatia formulata de contestatarul GURAU PAVEL NICOLAE dispunand anularea deciziei nr.265039/11.11.2008 emisa de CASA JUDETEANA DE PENSII BIHOR si a obligat intimata sa recalculeze pensia acestuia, prin luarea in considerare a unui stagiu complet de cotizare utilizat la determinarea punctajului anual de 25 ani,cu cu acordarea drepturilor astfel stabilite incepand cu data de 11.11.2008,sens in care va emite o noua decizie de pensionare in favoarea contestatorului.Contestatorul a realizat in conditii speciale un stagiu de cotizare in grupa I de munca de 24ani,3luni si 20 zile,la care se adauga 3ani,6luni si 25 zilein conditii normale,CASA JUDETEANA DE PENSII BIHOR a emis o noua decizie in 03.12.2010 netinand cont de Legea nr.19/2000.Pensia a fost majorata de la 1324 roni la 1347 roni fara a primi nimic pentru grupa I.Va rog insistent sa ne lamuriti de corectitudinea acestui calcul.Cu mii de multumiri
Precizati stagiul complet de cotizare(nu cel total) si punctajul mediu anual din deciazia datata 11/11/2008.
Stagiul complet de cotizare 25 ani 0 luni ,varsta 50 ani;pensionat 2003 CFR.
Instanta a dispus recalcularea pensiei,prin luarea in consideratie a unui stagiu complet de cotizare utilizat la determinarea punctajului mediu anual de 25 de ani.Pana aici este clar.Ce nu este clar si trebuie sa precizati:Care a fost stagiu complet de cotizare la care s-a raportat punctajul mediu anual,anterior deciziei instantei,care a fost puncatjul mediu anual din vechea decizie si din noua decizie.Daca stagiul complet de cotizare a fost tot de 25 de ani,atunci nimic nu s-a schimbat.Dati mai multe amanunte din cele doua decizii.

De fapt ce ati cerut in instanta ?
Carp Mircea, utilizator
Cu respect va aduc la cunostiinta ca nu sa respectat prevederile L19/200,nestabilind punctajul mediu anual prin impartirea numarului de puncte rezultat la stagiul complet de cotizare,de 20 de ani,la care este indreptatit,prin faptul ca a lucrat 24 ani,3lunisi20 zile in grupa I de munca ,la Caile Ferate,Complex CFR Oradea,pe post de operator II RC. Mentionez ca perioada lucrata in grupa I de munca i-a dat dreptul de a se pensiona pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare.Activitatea desfasurata in domeniul sigurantei circulatiei,prin raportare la prevederile Anexei 1 din Ordinul 447/2003,se incadreaza in conditii speciale stabilite de anexa 1 la L.226/2006.Precizez ca la alti salariati li s-au facut dreptate.Indiferent de raspuns ,multumesc pentru rabdarea acordata.
Chiar Legea 226/2006 pe care o invocati dv. prevede la art.5 coroborat cu art.3 ca:"punctajul mediu anual se determina prin impartirea la 25"