Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Vechimea de cotizare 20 sau 30 de ani ?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Vechimea de cotizare 20 sau 30 de ani ?

Pentru cei care au lucrat in conditii speciale de munca (eu am 16 ani in gr I si 12 in gr II) , cu data de pensionare 1 iulie 1997 , stagiul complet de cotizare este stabilit la 20 de ani conf art 14 din legea 3 /1977 ? Intreb deoarece in decizia mea de stabilire a pensiei punctajul total a fost impartit la 30 de ani . Multumesc !
Nu, stagiul din cele doua grupe se aduna 16+12=28, in grupa a II-a.
Puteti solicita instantei sa oblige casa teritoriala de pensii sa utilizeze la determinarea puncatjului mediu anual, 25 de ani ca stagiu complet de cotizare si nu 30 cum apare in decizie.
Nu puteti solicita impartirea la 20 de ani, intrucat nu ati dovedit un stagiu de cel putin 20 de ani in grupa I de munca.;)
Apropo...nu aveti conditii speciale de munca, ci doar grupa superioara, respectiv grupa I...si grupa a II-a.
Stagiul complet de cotizare, potrivit HG 1550/2004 si OUG nr. 4/2005, este de 30 de ani. Dupa aparitia Deciziei nr. 40/2008 a Inaltei Curti de Casatie si Justitie, multe dintre persoanele care au lucrat mai mult de 20 de ani in grupa I de munca si mai mult de 25 de ani in grupa II de munca si care s-au adresat instantei, au castigat procesele in sensul determinarii punctajului mediu anual in functie de un stagiu complet de cotizare de 20 de ani, respectiv de 25 de ani.

Problema este ca dvs. nu ati lucrat minim 20 de ani in grupa I de munca sau minim 25 de ani in grupa II de munca. Aveti sanse sa castigati un eventual proces daca sunteti din Bucuresti sau din judetele invecinate Bucurestiului, in tara aceste litigii se pierd.
Doamna Gabriela eu traiesc in municipiul Turnu Magurele , locul unde intoarce trenul .
ScarlatTeodor a scris:
Doamna Gabriela eu traiesc in municipiul Turnu Magurele , locul unde intoarce trenul.

:) Incercati si acolo unde intoarce trenul, nu aveti ce pierde daca ii dati in judecata. Incercarea moarte n-are. Succes!