Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... recalculare punctaj pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

recalculare punctaj pensie

Bunicul meu s-a pensionat in 01.08.1988(sub incidenta legii 3 din '77). A lucrat in grupa 1 de munca 20 de ani si 3 luni. Actuala decizie de pensionare ii imparte punctajul la un stagiu de cotizare de 30 de ani. In acest sens am introdus in numele lui o actiune in instanta prin care am cerut anularea deciziei de pensionare si emiterea unei noi decizii prin care puncajul pensiei sa fie stabilit in urma impartelii la un stagiu de 20 de ani. Totodata am cerut si plata retroactiva a drepturilor banesti de care ar fi fost lipsit.
Pe data de 19.02.2010, avem termen in instanta. Daca invoc si decizia CC nr 40 din 2008 ii da sanse mai mari de castig? Ce sanse am ?
In decizia CC ,prin care se admite recursul in interesul legii, se precizeaza ca pt cei care au dreptul la pensie deschis in perioada 1977-2001 la stabilirea punctajului se tine cont de art 14 din legea 3 din 1977, or in art 14 nu spune exact ca punctajul pensiei va fi stabilit in urma impartelii la 20 de ani.
Deci ce sanse am?
Multumesc
Sa nu invocati Decizia nr. 40/2008 a Curtii Constitutionale, sigur nu castigati! :)
Este vorba despre Decizia nr. 40/2008 pronuntata de Sectiile Unite ale Inaltei Curti de Casatie si Justitie.

Nu are importanta ca art. 14 din Legea nr. 3/1977 nu este clar, judecatorii ICCJ au fost de alta parere. Dupa cum stiti, potrivit art. 329 Cod procedura civila, Deciziile prin care se solutioneaza recursurile in interesul legii sunt obligatorii pentru instante.

Era suficient, prin cererea de chemare in judecata, sa solicitati generic recalcularea drepturilor de pensie ale bunicului dvs., nu era necesar sa contestati o decizie de pensie. Succes!

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Multumesc mult !
Atunci pot invoca fara probleme practica instantelor ?. Am doua sentinte de la Tribunalul Bihor si una de la Curtea de Apel Oradea.
Binenteles ca puteti depune la dosarul cauzei si hotarari judecatoresti pronuntate in litigii avand acelasi obiect.
Importanta, insa, este Decizia nr. 40/2008 a ICCJ, gratie ei va castiga bunicul dvs. procesul.

Gabriela Pintea
va rog sa ma scuzati! la mesajul initial doream sa scriu decizia ICCJ nu cea a CC.
Deci pot invoca si decizia Inaltei Curti si practica instantelor?
Multumesc mult pt timpul acordat
De ce vreti dvs. sa ma repet? :)

Puteti depune la dosarul cauzei cata practica judiciara doriti, oricum conteaza doar Decizia nr. 40/2008 a ICCJ, obligatorie pentru instante.

Gabriela Pintea