Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... La cat se imparte punctajul ?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

La cat se imparte punctajul ?

Buna seara,
Sunt iesit la pensie din Mai 2008,nascut la 18.04.1957.Am 25 de ani in gr.I pana in 2001 si apoi inca 7 ani in gr.speciala.Am iesit in baza Legii 19/2000(tabelul 4).
Calculul pensiei a fost facut prin impartirea punctajului total la 30.Am cunostinte iesite inainte de 2001 carora li sa impartit la 20(rezultand un punctaj mult mai bun).
Din surse neautorizate am aflat ca unele cunostinte aflate in situatie similara cu a mea au dat in judecata Casa de Pensii,au castigat,impartindu-le punctajul la 25.
Puteti sa-mi spuneti ce spune legea la acest moment in legatura cu acest lucru ?
In cazul meu la cat trebuie sa se imparta punctajul,conform carei legi si carui articol ?
A doua problema:
Ce stiti despre marirea care trebuia sa se aplice in Octombrie pentru cei care au lucrat in gr.I si II ? Eu,conform datei de iesire la pensie,trebuia sa beneficiez insa nu am primit nimic.Dece ? Cine intra in categoria celor care nu beneficiaza ?
Va multumesc
aecobob, utilizator
1. Persoanele carora li s-au deschis drepturile la pensie inainte de 01.04.2001 pot obtine in instanta impartirea punctajului total la un stagiu de 20 ani, respectiv 25 de ani, in functie de perioada lucrata in grupe de munca. In acest sens s-a pronuntat ICCJ prin Decizia nr. 40/2008.
[ link extern ]
Dvs. nu puteti castiga un eventual litigiu intrucat ati iesit la pensie sub imperiul Legii nr. 19/2000.

2. Trebuia sa primiti punctajul suplimentar. Adresati-va casei teritoriale de pensii de care apartineti.
Persoanele care nu beneficiaza de acest punctaj sunt chiar persoanele de la pct. 1, conform art. 78 ind. 2, alin. (2) din Legea nr. 19/2000. Daca au primit punctajul suplimentar si ulterior au obtinut in instanta calcularea drepturilor de pensie in functie de un stagiu de 20 ani / 25 ani, nu vor mai primi acest punctaj.
De asemenea, nu beneficiaza de punctajul suplimentar persoanele ale caror punctaje medii anuale au fost determinate in functie de vechimea in munca prevazuta in acte cu caracter special cum este Legea nr. 226/2006.

Art. 78 ind. 2
(2) Prevederile alin. (1) se aplică numai în situaţiile în care, potrivit legii, la determinarea punctajului mediu anual se utilizează stagiile complete de cotizare prevăzute în anexa nr. 3, în funcţie de data naşterii, respectiv stagiile complete de cotizare, în funcţie de data deschiderii dreptului la pensie, conform prevederilor art. 167 ind. 1."

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Gabriela Pintea, Consilier juridic
aecobob a scris:
Am pus intrebarea pe forum ca sunt iesit la pensie in baza legii 19/2000(tabelul 4) pentru ca am lucrat peste 25 de ani in vechea gr. I(pana in 2001) si apoi inca 7 ani in gr.speciala(pana in 02.2008 iesind la pensie pe 23.05.2008) si ca punctajul total mi-a fost impartit la 30 de ani.Intrebam daca e corect.Raspunsul a fost ca e corect pentru ca eu sunt iesit in baza Legii 19/2000 iar cei iesiti pana in 2001 au dreptul sa li se imparta la 20 sau 25 de ani.
In Legea 19/2000 am gasit Art.77(1) care spune ca punctajul mediu anual realizat se determina prin impartirea nr. de puncte la nr. de ani corespunzator stagiului complet de cotizare,prevazut in anexa 3.
Art.77(2) In situatia asiguratilor prevazuti la art.43 si 47,la stabilirea punctajului mediu anual conform alin.(1) se iau in considerare stagiile de cotizare prevazute la aceste articole.
Deci eu iesind pe baza tabelului 4 cu 25 de ani stagiu de cotizare efectiv,conform legislatiei anterioare,in gr.I de munca constat ca punctajul meu trebuie impartit la 25(anii mei de vechime(cotizare) in gr.I conform carora am putut sa ies la pensie).
Este corecta interpretarea mea ?
Va multumesc

Va rog sa nu mai deschideti topicuri in continuarea celor deja postate, nu se mai intelege nimic.
Va multumesc!

Gabriela Pintea
In Legea 19/2000 am gasit Art.77(1) care spune ca punctajul mediu anual realizat se determina prin impartirea nr. de puncte la nr. de ani corespunzator stagiului complet de cotizare, prevazut in anexa 3.
Art.77(2)- In situatia asiguratilor prevazuti la art.43 si 47, la stabilirea punctajului mediu anual conform alin.(1) se iau in considerare stagiile de cotizare prevazute la aceste articole.
Deci eu iesind la pensie pe baza tabelului 4, cu 25 de ani stagiu efectiv in gr.I, conform legislatiei anterioare, constat ca punctajul meu trebuia impartit la 25 si nu la 30 asa cum este acum.
Este corecta interpretarea mea ?
Va multumesc
aecobob, utilizator
Presupun ca nu va referiti la art. 47 din Legea nr. 19/2000 ci la art. 43. Acesta face trimitere la cei care au lucrat in locurile de munca prevazute la art. 20. Singurul alineat care vorbeste despre stagiul de 25 de ani este alin. 2. Acum haideti sa vedem ambele articole, respectiv alineate.

Art. 43 - (2) Asiguraţii care şi-au desfăşurat activitatea în locurile de muncă prevăzute la art. 20 lit. c) şi d) şi care au realizat un stagiu de cotizare de cel puţin 25 de ani beneficiază de pensie pentru limită de vârstă, cu reducerea vârstelor standard de pensionare cu 15 ani.
Art. 20 - (1) În sensul prezentei legi, locurile de muncă în condiţii speciale sunt cele din:
c) aviaţia civilă, pentru personalul navigant prevăzut în anexa nr. 1;
d) activitatea artistică desfăşurată în profesiile prevăzute în anexa nr. 2.

In loc de concluzie, o intrebare: ati desfasurat activitate artistica, astfel ca stagiul complet ar trebui sa fie de 25 ani iar varsta standard sa fie redusa cu 15 ani? Despre aviatia civila nu mai intreb intrucat personalul navigant are reglementare legala separata.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Nu am desfasurat activitati artistice dar locul meu de munca a fost incadrat la Art.20(2)- alte locuri de munca in conditii speciale decat cele prevazute la alin.(1) pot fi stabilite numai prin lege. Respectiv activitate 100% in subteran(metrou).Aceste activitati(meserii),si multe altele, au fost incluse in conditii speciale dupa 2001,dupa reevaluarea locurilor de munca cu conditii speciale si aprobate prin lege si adaugate celor deja existente(mineri,balerini,jongleri,exploatari nucleare,etc.,etc.).Daca locul meu de munca nu se incadra in tabelul 4(25 de ani de cotizare in gr.I) eu acum nu eram iesit la pensie.
Deci eu consider ca ma incadrez la art.43(2) si implicit la art.77(2) unde spune ca se iau in considerare stagiile prevazute la aceste articole.
Ce parere aveti ?
Va multumesc