avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 988 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... OUG 100/DIN AUG 2008
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

OUG 100/DIN AUG 2008

Ma numesc Binder Bela si am 51 de ani.Din 1 09 2008 sant pensionar pentru limita de varsta.Am lucrat din 2 08 1976 pana in 2 03 1989 cu stagiul militar inclus in grupa 2 de munca.Din 5 03 1989 pana la 1 09 2008 in grupa 1, respectiv de la 1 04 2001 in grupa specala de munca.Am asteptat cu nerabdare luna oct crezand ca voi intra sub incidenta OUG,care specifica ca si cei care au iesit la pensie pana la 30 septembrie 2008,beneficiaza de aceasta ordonanta.Acest lucru nu sa intamplat.Am stagiu complet de cotizare conform legii 19/2000 , 20 ani iar stagiu total de cotizare realizat 40 ani 3 luni si 24 zile.Va rog cu respect sa-mi spuna cineva de ce nu beneficiez de aceasta ordonanta. Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 10:17, 15 Octombrie 2009
belabinder a scris:

Ma numesc Binder Bela si am 51 de ani.Din 1 09 2008 sant pensionar pentru limita de varsta.Am lucrat din 2 08 1976 pana in 2 03 1989 cu stagiul militar inclus in grupa 2 de munca.

Toti beneficiarii sistemului public de pensii ar trebui sa beneficieze de prevederile OUG nr. 100/2008, asa cum a fost modificata prin OUG nr. 209/2008. Dupa data iesirii la pensie, dvs. ar trebui sa fiti in ultima etapa de beneficiari ai acestui act normativ.
Va rog sa-mi explicati ce-ati vrut sa spuneti prin "stagiu militar inclus in grupa II de pensie".

LATER EDIT

Da, stiu de ce nu veti beneficia de prevederile OUG nr. 100/2008, pensia dvs. nu este calculata in functie de stagiul complet de cotizare prevazut de Legea nr. 19/2000, ci in functie de un stagiu complet de 20 de ani. Nimeni care are 51 de ani in prezent nu poate fi beneficiar de pensie pentru limita de varsta, mai ales ca ati lucrat in ambele grupe.

ART. 78^2 - Legea nr. 19/2000
(1) Asiguraţii care au desfăşurat activităţi în locuri de muncă încadrate în grupa I şi/sau grupa II de muncă, potrivit legislaţiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, beneficiază de majorarea punctajelor anuale, după cum urmează:
a) cu 50% pentru perioadele în care au desfăşurat activităţi în locuri încadrate în grupa I de muncă;
b) cu 25% pentru perioadele în care au desfăşurat activităţi în locuri încadrate în grupa a II-a de muncă.
(2) Prevederile alin. (1) se aplică numai în situaţiile în care, potrivit legii, la determinarea punctajului mediu anual se utilizează stagiile complete de cotizare prevăzute în anexa nr. 3, în funcţie de data naşterii, respectiv stagiile complete de cotizare, în funcţie de data deschiderii dreptului la pensie, conform prevederilor art. 167^1.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Ultima modificare: Miercuri, 14 Octombrie 2009
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Multumesc pentru raspuns.Revin cu cateva informatii,poate utile.Am facut o greseala de exprimare,respectiv era vorba de stagiu asimilat.Vechimea totala in munca este 32 de ani,iar sporurile primite pentru gr 1 respectiv gr 2 este de 8 ani si 6 luni. Doi ai si sase luni ,pentru gr 2 si sase ani pentru gr1.Acestea find calculate pana la 1 04 2001. Va multumesc mult.
Perioadele asimilate stagiului de cotizare si stagiul aferent activitatii desfasurate in grupe de munca nu au relevanta pentru acordarea punctajului prevazut de art. 78 ind. 2, alin. (1) din Legea nr. 19/2000.

Tot ce conteaza este ca drepturile dvs. de pensie sa fi fost calculate in functie de stagiul complet de cotizare corespunzator varstei dvs., in functie de prevederile Legii nr. 19/2000. Or, drepturile dvs. de pensie au fost calculate in functie de un stagiu complet de cotizare de 20 de ani, prin urmare prevederile art. 78 ind. 2, alin. (1) din Legea nr. 19/2000 nu va sunt aplicabile.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Balerin grupa 1 de munca bako bako Pensionara din data de 01.10.2007.Stagiul complet de cotizare 25 ani,stagiul total de cotizare 35 ani 6 luni 7 zile din care conditii speciale 25 ani 11 luni 7 ... (vezi toată discuția)
Punctajul suplimentar pentru activitatea lucrata in grupa i de munca ContSters193702 ContSters193702 Buna ziua, tatal meu a iesit la pensie in 2010. In decizia de pensionare la pct G nu este trecut nimic despre grupe de munca sau OUG 209/2008. Doar: nr pct ... (vezi toată discuția)
Spor pentru grupa de munca bagarica bagarica Buna ziua! Am pus si aseara o intrebare pe forum, iar primind un raspuns, tin sa va multumesc timpul acordat pentru acesta. :) Acum am o alta ... (vezi toată discuția)