avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 801 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... COMITET DIRECTOR spitale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

COMITET DIRECTOR spitale

Scoaterea la concurs a posturilor specifice comitetului director -director financiar si director ingrijiri-la un spital aflat in subordinea consiliului judetean, face obiectul Og 34/2009-vacantarea unor posturi pentru ocuparea acestora şi acordul pentru deblocarea posturilor de la Ministerul sanatatii?
Eu cred că nu, că trebuie avute în vedere prevederile OUG nr. 48/2010 ptr modific şi complet unor acte normative în domeniul sănătăţii în vederea descentralizării, care prin punctul 22 completează Legea 95/2006 privind reforma in domeniul sănătăţii şi care la art 183 prevede:"ocuparea funcţiilor specifice comitetului director se face prin concurs organizat de managerul spitalului" şi cf. prevederilor OMS 284/2007 şi Metodologiei cadru de organizare şi desfăş a concursurilor ptr ocuparea funcţiilor specifice comitetului director din spitalel publice.
spuneti-mi, va rog, gandesc corect sau nu? ocuparea acestor posturi intra sub incidenta OUG34/2009



sau

Alte discuții în legătură

Eliberare comitet director zzenovia zzenovia Imi cer scuze pentru relatarea prea lunga,dar ne aflam intr-o situatie dificila . Actiunea se petrece intr-un spital public. Conform art.183 din Legea ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, va rog suntem institutie publica, personalitate juridica, ... lyly64 lyly64 Buna ziua, va rog suntem institutie publica, personalitate juridica, personal contractual in subordinea DGASPC, intrebarea este daca pe durata stării de ... (vezi toată discuția)
Concurs ocupare post Haimi Haimi Dupa aplicarea noilor grile de salarizare de la 1 august 2016 in sanatate, exista obligativitatea legala ca un farmacist sef de circuit inchis (spital) sa ... (vezi toată discuția)