Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... modificare stat de funcþii instituþii publice
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

modificare stat de funcþii instituþii publice

Spuneti-mi, va rog, cum este corect sa procedez pentru rezovarea următ situaţii:-vreau sa schimb incadrarea unei persoane din ingrijitor în muncitor calificat şi nu stiu cum e bine?! sa cer modific statului de funcţii prin desfiintarea postului de ingrijitor şi infiinţarea celui de muncitor calificat, sau sa solicit modific. statului de funcţii prin transformarea postului din ingrijitor in muncitor calificat?
va multumesc anticipat
Nu exista functia " muncitor calificat" exista notiunea de muncitor calificat in ceva anume: cizmar, fierar, confectioner.........
Eu stabilesc incadrările conf Anexei nr. V/2a la OG 10/2008..-Alte funcţii comune din sectorul bugetar-"Salarii de bază ptr personalul din activit de secretariat-adtiv, gospodărire, întreţinere-reparaţii şi de deservire". Funcţiile de execuţie de muncitor calificat treptele I-IV se regasesc în Anexa II/14 la Legea 330/2009-"Alte funcţii comune din sectorul bugetar-salarii de baza ptr personalul platit din fd publice care desfăs activit de secretariat, gospodărire, întreţinere-reparaţii şi de deservire" precum şi in Legea nr 284/2010, D-" Alte funcţii comune din sectorul bugetar":(
eu nu stiu cum e mai bine desfiintare --infiintare post sau transformare post ? eu zic a 2 a varianta, dar cer si alta parere