avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 608 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... modificare stat de funcþii instituþii publice
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

modificare stat de funcþii instituþii publice

Spuneti-mi, va rog, cum este corect sa procedez pentru rezovarea următ situaţii:-vreau sa schimb incadrarea unei persoane din ingrijitor în muncitor calificat şi nu stiu cum e bine?! sa cer modific statului de funcţii prin desfiintarea postului de ingrijitor şi infiinţarea celui de muncitor calificat, sau sa solicit modific. statului de funcţii prin transformarea postului din ingrijitor in muncitor calificat?
va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: mirela teodora , utilizator 14:42, 13 Ianuarie 2011
Nu exista functia " muncitor calificat" exista notiunea de muncitor calificat in ceva anume: cizmar, fierar, confectioner.........
Eu stabilesc incadrările conf Anexei nr. V/2a la OG 10/2008..-Alte funcţii comune din sectorul bugetar-"Salarii de bază ptr personalul din activit de secretariat-adtiv, gospodărire, întreţinere-reparaţii şi de deservire". Funcţiile de execuţie de muncitor calificat treptele I-IV se regasesc în Anexa II/14 la Legea 330/2009-"Alte funcţii comune din sectorul bugetar-salarii de baza ptr personalul platit din fd publice care desfăs activit de secretariat, gospodărire, întreţinere-reparaţii şi de deservire" precum şi in Legea nr 284/2010, D-" Alte funcţii comune din sectorul bugetar":(
eu nu stiu cum e mai bine desfiintare --infiintare post sau transformare post ? eu zic a 2 a varianta, dar cer si alta parere

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Crestere salariala personal contractual din 01.04.2008 Cristinabv Cristinabv Cum se procedeaza la stabilirea salariului de baza a unui angajat (personal contractual) din sector bugetar conf art.3 din O.G. 10/2008? Concret este vorba de ... (vezi toată discuția)
Angajari fara concurs Hobitzi Hobitzi Unde trebuie sa semnalez daca la institutia in care lucrez se fac angajari fara concurs? X-( (vezi toată discuția)
Rasp urgent va rog tzika tzika ocup postul de secretar dactilograf din oct 2010 pe nedidactic studii medii. intrebarea mea este : exista trepte de avansare, care sunt si in cat timp se ... (vezi toată discuția)