avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 310 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... crestere salariala personal contractual din 01.04.2008
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

crestere salariala personal contractual din 01.04.2008

Cum se procedeaza la stabilirea salariului de baza a unui angajat (personal contractual) din sector bugetar conf art.3 din O.G. 10/2008? Concret este vorba de un casier cu salariu de baza de 603 lei la 31.03.08 iar dupa aplicarea lui 4.5% de la 01.04.08 ar avea 630 lei/luna. Dar art. 3 spune ca anexa V/2b face exceptie de la aceasta indexare deoarece limitele minime si maxime au fost corelate cu majorarile acordate acelorasi functii din alte sectoare bugetare. Precizez ca pe 2007 casierul a obtinut 28 de puncte.
In cadrul Ordonanţei de urgenţă nr. 24/2000 din 30/03/2000 privind sistemul de stabilire a salariilor de bază pentru personalul contractual din sectorul bugetar exista Anexa V/2a, respectiv ALTE FUNCŢII COMUNE DIN SECTORUL BUGETAR Salarii de bază pentru personalul din activitatea de secretariat-administrativ, gospodărire, întreţinere-reparaţii şi de deservire1) Funcţii de execuţie pe trepte profesionale unde aveti si functia de casier cu treptele profesionale aferente. Nu l-ati incadrat aici din cauza profilului institutiei? Asta nu mi-e clar.
In afara de asta, la anexa mentionata, functia de casier I este inregistrata cu 630 lei la data de 01.01.2008. Inca o lipsa, gradul profesional... Daca acesta este cazul, anexa V/2a se incadreaza pentru marirea din luna aprilie. Aceste mariri se calculeaza intr-adevar pe baza evaluarilor performantelor individuale insa cu incadrarea in limitele minime si maxime care se regasesc in aceste anexe.
De asemenea, din lipsa de detalii cifra 28... nu-mi spune mare lucru.
Cifra 28 reprezinta punctajul luat de casier la evaluarea performantelor. In functie de acest punctaj se stabileste si salariul.
elis a scris:

Cifra 28 reprezinta punctajul luat de casier la evaluarea performantelor. In functie de acest punctaj se stabileste si salariul.

In limitele minime si maxime din anexe si cu incadrarea in prevederile bugetare, nu? :D
Oricum, ma refeream la faptul ca nu cunosc modalitatea de evaluare, respectiv e 28 din? 30? sau poate fi din 100.. ceea ce cam grav.
Aceeasi intrebare doresc sa o pun insa pentru functia de secretar dactilograf I**).
In anexa nr.V/2a nr.crt. 9 functia secretar dacdtilograf I**)- este prevazuta suma de 564 lei (maxim) la 01.01.2008 care este si in prezent.
In anexa nr.V/2b nr.crt.9 functia secretar dactilograf I**) - este prevazuta suma de 708 lei(maxim) incepand cu 01.04.2008.
Intrebare:
Incepand cu 01.04.2008 suma functiei va fi tot maxim, sau intre minim si maxim?
Va multumesc
cristinaboros a scris:

In limitele minime si maxime din anexe si cu incadrarea in prevederile bugetare, nu? :D
Oricum, ma refeream la faptul ca nu cunosc modalitatea de evaluare, respectiv e 28 din? 30? sau poate fi din 100.. ceea ce cam grav.


27-30 puncte pentru personalul contractual , deci a obtinut 28 din 30 maxim.

pt dana_cv61
daca la 01.01.2008 are maxim, de la 01.04.2008 posibil sa aibe tot maxim.

Alte discuții în legătură

Recalcul salariu pt un bugetar Cristinabv Cristinabv Lucrez intr-o institutie bugetara din admin publ locala. Am urmatorul caz asupra caruia va rog sa ma lamuriti cum trebuie rezolvat. Un muncitor calificat I a ... (vezi toată discuția)
Rasp urgent va rog tzika tzika ocup postul de secretar dactilograf din oct 2010 pe nedidactic studii medii. intrebarea mea este : exista trepte de avansare, care sunt si in cat timp se ... (vezi toată discuția)
Accedere trepte superioare mustak mustak Buna ziua, Lucrez in sistemul bugetar. Am citit ca guvernul a inghetat posturile vacante ale bugetarilor pe 2008. Acesta masura este aplicata si la trecerea ... (vezi toată discuția)