Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Poate un somer sa-si deschida asociatie familiala fara ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Poate un somer sa-si deschida asociatie familiala fara a pierde somajul?

Poate un somer sa-si deschida asociatie familiala,fara a pierde somajul?
Nu sunt la curent cu noile reglementari...ma intreba o cunostinta daca isi poate deschide un PFA fiind in somaj,fara a pierde drepturile banesti.
Citisem acum aproximativ doua luni ca se poate, atata timp cat nu realizezi inca venituri.
Daca ma poate lamuri cineva,mi-ar fi de mare ajutor.
Cu multumiri anticipate,va salut si va urez ''Un 2011 plin de bucurii si impliniri pe toate planurile!'':)
1. Legea 76/2002 spune:
Art. 44. - Încetarea plãţii indemnizaţiilor de şomaj acordate beneficiarilor are loc dupã cum urmeazã:
a) la data încadrãrii în muncã, conform legii, pentru o perioadã mai mare de 12 luni;
b) la data când realizeazã, din activitãţi autorizate potrivit legii, venituri lunare mai mari decât valoarea indicatorului social de referinţã, în vigoare;
c) la 90 de zile de la data emiterii autorizaţiei de funcţionare pentru a desfãşura activitãţi independente sau a certificatului de înmatriculare, conform legii, dacã realizeazã venituri lunare mai mari decât valoarea indicatorului social de referinţã, în vigoare;
2. Normele de aplicare a Legii 76/2002 spun:
Art. 15...
(2) Prin activităţi autorizate potrivit legii se înţelege activităţile economice desfăşurate de persoane fizice autorizate, întreprinderi individuale şi/sau întreprinderi familiale conform legii sau exercitarea profesiilor liberale potrivit dispoziţiilor legale speciale.

3. Indicatorul social de referinta, in vigoare = 500 lei.
4. Asadar nu va pierde indemnizatia de somaj daca obtine venituri lunare pana in 500 lei.