Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... coasigurat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

coasigurat

Sunt casatorita si sunt casnica. Sotul meu lucreaza cu contract de munca. Cum as putea beneficia de serviciile de sanatate gratuite prin intermediul sotului? M-am informat si exista calitatea de coasigurat? Se plateste ceva la CASS? Plateste sotu ceva din salariu? Plateste firma ceva?Incepand cu 1.01.2011 s-a schimbat ceva?O noua lege? Va rog mult sa-mi dati si legea referitoare la calitatea de coasigurat pentru a se putea prezenta sotu cu ea la locul de munca!

Multumesc anticipat
În primul rând, va fi nevoie să cereţi de la Administraţia Financiară un certificat din care să rezulte că nu obţineţi absolut niciun fel de venituri personale.
Apoi, titularul asigurărilor de sănătate (adică soţul dumneavoastră) va trebui să-şi anunţe angajatorul că vă are în întreţinere, semnând şi o declaraţie pe proprie răspundere în acest sens.
Nu imiplica niciun fel de costuri, nici pt dvs, sotul dvs sau angajator.
Puteti studia legea 95/2006
ART 213-lit b
Art. 213. – (1) Următoarele categorii de persoane beneficiază de asigurare, fără plata contribuţiei:
b) tinerii cu vârsta de până la 26 de ani, inclusiv cei care părăsesc sistemul de protecţie a copilului şi nu realizează venituri din muncă sau nu sunt beneficiari de ajutor social acordat în temeiul Legii nr. 416/2001 privind venitul minim garantat, cu modificările şi completările ulterioare; soţul,soţia şi părinţii fără venituri proprii, aflaţi în întreţinerea unei persoane asigurate;