Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plata Cas
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plata Cas

Buna ziua!

As vrea sa stiu cum obtin calitatea de asigurat in urmatoare situatie : nu mai am loc de munca din 04.2012 si doresc sa achit suma corespunzatoare pentru a deveni asigurat, intrebarea mea este pentru ce perioada de timp trebuie sa achit?

mentionez ca am avut contract individual de munca in perioada 08-2005--02-2011, urmatorul CIM incepand cu data de 12-2011pana in 04.2012.De asemenea nu ma pot asigura la sot! multumesc,

cred ca intrebarea d-voastra facea referire de fapt la cass(asigurari de sanatate)
daca nu realizati venituri aveti aceasta optiune de coasigurat la sot.
cf art. 213*) din legea 95/2006 următoarele categorii de persoane beneficiază de asigurare, fără plata contribuţiei
b) tinerii cu vârsta de până la 26 de ani care provin din sistemul de protecţie a copilului şi nu realizează venituri din muncă sau nu sunt beneficiari de ajutor social acordat în temeiul Legii nr. 416/2001 privind venitul minim garantat, cu modificările şi completările ulterioare; soţul, soţia şi părinţii fără venituri proprii, aflaţi în întreţinerea unei persoane asigurate;
Multumesc pt raspuns , dar v-am mentionat ca nu pot fi coasigurat la sot!