avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 904 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CASS si luare in intretinere
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CASS si luare in intretinere

Buna,

Acuma un an jumate am intrerupt serviciul si aproximativ un an si am fost fara servici.
Am fost fara servici in mod voluntar asa ca nu am beneficiat de somaj. Dupa aceasta perioada m-am reangajat.
Doresc sa obtin stampila de la CASS pe adeverinta eliberata de la servici cum ca
sunt la zi cu platile la CASS pentru a-mi putea schimba medicul de familie.
Am inteles ca pot fi luat in intretinere de catre un membru al familiei pana in rangul
II si ma intrebam daca as putea fi luat in intretinere de catre parinti in perioada in care nu am activat
si sa am calitatea de coasigurat in aceasta perioada astfel incat sa nu trebuiasca sa platesc pentru
aceasta perioada in care am avut venit zero.
Mama este pensionara si tatal inca lucreaza.
Este posibil? este legal ?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Dragos Stefan , Consultant resurse umane 10:52, 20 Noiembrie 2012
Art. 213 din Legea 95/2006:

(1) Urmatoarele categorii de persoane beneficiaza de asigurare, fara plata contributiei:
b) tinerii cu varsta de pana la 26 de ani care provin din sistemul de protectie a copilului si nu realizeaza venituri din munca sau nu sunt beneficiari de ajutor social acordat in temeiul Legii nr. 416/2001 privind venitul minim garantat, cu modificarile si completarile ulterioare; sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate;

Copiii nu fac parte din categoria persoanelor ce pot beneficia de asigurare fara plata contributiei in calitate de coasigurati ai salariatului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asigurare de sanatate copil ileana.barna ileana.barna Buna ziua Sunt salariata si am copilul de 28 ani care nu mai are serviciu. Cum sa fac , sa-l pot asigura la sanatate pe statul meu de plata? (vezi toată discuția)
Asigurarea medicala sorina_h2004 sorina_h2004 Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca in calitate de tutore si mama pot beneficia de asigurarea medicala a baiatului meu (19 ani) care are handicap grav ... (vezi toată discuția)
Plata cas COAU COAU Buna ziua! As vrea sa stiu cum obtin calitatea de asigurat in urmatoare situatie : nu mai am loc de munca din 04.2012 si doresc sa achit suma ... (vezi toată discuția)