Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Decretul nr. 112 din 22 martie 1965 privind acordarea ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Decretul nr. 112 din 22 martie 1965 privind acordarea unor drepturi angajaþilor trimiºi sã lucreze în þãri cu climã greu de suportat

In perioada 1990- 1997 am lucrat ca specialist detasat la o societate de consultanta care mi-a asigurat un loc de munca in strainatate. La incheierea contractului am primit de la societatea de consultanta o adeverinta vizata de Camera de munca Bucuresti care atesta printre altele ca mi se adauga la vechime cate 6 luni pentru fiecare an lucrat, conform D112/1965, art.1, lit.c. Prezentand dosarul de pensionare anticipata, mi s-a spus ca acea adeverinta nu mai este valabila (intrucat orasul in care am activat nu se mai afla pe lista celor pentru care se acorda vechime suplimentara ci numai orasul-capitala unde se afla misiunea diplomatica) si deci pierd aproape 3 ani de vechime. Este posibil?
Va multumesc
Din contra, au fost adaugate orase si regiuni pe lista tarilor cu clima greu de suportat, elaborata de Ministerul Afacerilor Externe in baza art. 3 din Decretul nr. 112/1965.

Potrivit documentului elaborat de MAE, numai anumite localitati / zone dintr-o tara si numai anumite perioade dintr-un an sunt considerate ca fiind lucrate in zona cu clima greu de suportat.

Daca reveniti cu perioada lucrata, orasul si tara, va spun perioada si localitatea, respectiv zona considerate lucrate in clima cu greu de suportat.

Sper sa nu aiba dreptate cei de la pensii, o sa verific documentul emis de MAE.
Va multumesc,

Am lucrat in Maroc, in Casablanca, in perioada 1990 - 1997, in invatamantul tehnic.
Va multumesc inca o data pentru informatii
Imi pare rau, Casablanca nu se regaseste in documentul elaborat de MAE si nici in completarile ulterioare. Numai perioada lucrata in orasul Rabat este considerata perioada lucrata in zona cu clima greu de suportat.
Va multumesc.
Casablanca este la o distanta de 90 Km de Rabat si are aceleasi caracteristici climatice. Mi se pare nedrept!