Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA formular 392 B
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

formular 392 B

pfa-urile neplatitoare de tva care au realezat o cifra de afaceri cuprinsa intre 10.000 si 35.000 euro depun 392?
PFA nu depune 392
B.E.C. ARION, Consultant fiscal
art. 156^3 cod fiscal
(5) Persoanele impozabile neînregistrate în scopuri de TVA conform art. 153, a căror cifră de afaceri, astfel cum este prevăzută la art. 152, dar excluzând veniturile obţinute din vânzarea de bilete de transport internaţional rutier de persoane, realizată la finele unui an calendaristic, este inferioară sumei de 35.000 euro, calculată la cursul de schimb valutar comunicat de Banca Naţională a României la data aderării şi rotunjită la următoarea mie, trebuie să comunice printr-o notificare scrisă organelor fiscale competente până la data de 25 februarie inclusiv a anului următor, următoarele informaţii:

a) suma totală a livrărilor de bunuri şi a prestărilor de servicii către persoane înregistrate în scopuri de TVA, conform art. 153;

b) suma totală a livrărilor de bunuri şi a prestărilor de servicii către persoane care nu sunt înregistrate în scopuri de TVA, conform art. 153;

c) suma totală şi taxa aferentă achiziţiilor de la persoane înregistrate în scopuri de TVA, conform art. 153;

d) suma totală a achiziţiilor de la persoane care nu sunt înregistrate în scopuri de TVA, conform art. 153.

deci si PFA-urile depun fara discutie :)

am uitat sa mentionez ca s-au modificat plafoanele incepand cu 1 ian 2011
atat persoanele platitoare cat si cele neplatitoare de tva, care realizeaza venituri mai mici de 35.000 euro, trebuie sa depuna decl. 392A si respectiv 392B
jester, utilizator
D 392 B
se pare ca este adevarat (ordonanta 117/2010, art 156/5)
Art 156(5) Persoanele impozabile neinregistrate in scopuri de TVA, conform art. 153, a caror cifra de afaceri, astfel cum este prevazuta la art. 152, dar excluzand veniturile obtinute din vanzarea de bilete de transport international rutier de persoane, realizata la finele unui an calendaristic, este inferioara sumei de 35.000 euro, calculata la cursul de schimb valutar comunicat de Banca Nationala a Romaniei la data aderarii si rotunjita la urmatoarea mie, trebuie sa comunice printr-o notificare scrisa organelor fiscale competente, pana la data de 25 februarie inclusiv a anului urmator, urmatoarele informatii:
a) suma totala a livrarilor de bunuri si a prestarilor de servicii catre persoane inregistrate in scopuri de TVA, conform art. 153;
b) suma totala a livrarilor de bunuri si a prestarilor de servicii catre persoane care nu sunt inregistrate in scopuri de TVA, conform art. 153;
c) suma totala si taxa aferenta achizitiilor de la persoane inregistrate in scopuri de TVA, conform art. 153;
d) suma totala a achizitiilor de la persoane care nu sunt inregistrate in scopuri de TVA, conform art. 153.”

asta presupune ca trebuia sa tina contabilitatea in partida dubla!
si cine nu a facut-o?!
inca nu a aparut un program nou pentru declaratie!
astept dezbateri!
B.E.C. ARION, Consultant fiscal
pai deci cei care nu au venituri realizate mai mari de 10000 ron anul trecut mai trebuie sa depuna declaratia asta ?? .....unii izc ca da altii ca nuuuu ....
toate persoanele impozabile, platitoare sau neplatitoare de tva, care au realizat o cifra de afaceri inferioara plafonului de 35.000 euro, adica 119.000 lei, trebuie sa depunsa decl. 392 A sau B, dupa caz.