Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA declaratie 392
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

declaratie 392

Avocatii trebuie sa depuna declaratia 392?!
anag a scris:

Avocatii trebuie sa depuna declaratia 392?!

Da, si avocatii depun aceste declaratii daca se incadreaza in termenii de mai jos:

Daca sunteti platitor de tva si ati avut in anul precedent o cifra de afaceri pana in 10.000 Euro trebuia depusa declaratia 392A, iar daca sunteti neplatitor de tva si ati avut o cifra de afaceri cuprinsa intre 10.000-35000 Euro trebuia depusa declaratia 392B. Termenul de depunere a acestor declaratii este 25 februarie a anului urmator: deci pentru 2007 termenul a fost 25.02.2008, iar pentru 2008 termenul a fost 25.02.2009.
Nota se foloseste la calcul cursul valutar din 31 decembrie.

Succes!

multumesc pentru raspuns.

o singura intrebare mai am: iau in considerare la completarea declaratiei doar facturile, nu?! deci, nu bonurile sau chitantele fara factura. corect?!
Dvs trebuie sa completati declaratia 392 in baza jurnalelor de tva pe care sunteti obligat sa le scrieti. In jurnalele de tva se trec toate operatiunile legate de livrari si cumparari, scutite sau nescutite de tva, cu tva deductibil sau nu. Din pacate precizari speciale detaliate pentru ce trebuie si ce nu trebuie preluat in declaratia 392 din aceste jurnale nu exista de aceea ma abtin sa va dau o parere profesionala.

Si avocatii trebuie sa depuna declaratia 392 in urmatoarele conditii :
a)Daca sunteti platitor de tva si ati avut in anul precedent o cifra de afaceri pana in 10.000 Euro trebuia depusa declaratia 392A,
b) daca sunteti neplatitor de tva si ati avut o cifra de afaceri cuprinsa intre 10.000-35000 Euro trebuia depusa declaratia 392B.
Completarea declaratiei 392 se face in baza jurnalelor de tva pe care sunteti obligat sa le intocmiti.
jurnalul de TVA nu se tine doar de cei care sunt inregistrati ca paltitori de TVA?!