Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu fara plata

Buna ziua,

As dori sa stiu daca se poate acorda concediu fara plata din initiativa angajatorului, in situatia in care pe o anumita perioada de timp societatea isi suspenda temporar activitatea....de exemplu in perioada sarbatorilor de iarna ( intre Craciun si Revelion ) sau in preajma celor Pascale. Daca in acele perioade se decide acordarea catorva zile libere angajatilor, deci nu se lucreaza ( dar ptr. a nu afecta concediile de odihna ale acestora, se hotaraste trecerea lor in concediu fara plata ) mai este necesara cererea semnata de angajat ? Este neaparat nevoie de acordul acestuia, chiar daca decizia zilelor libere a fost a angajatorului, iar angajatii au considerat ca binevenita acea mini-vacanta ?
Cum este legal ? Cum trebuie procedat in asemenea situatii ? De asemenea, care este modalitatea legala de pontare a zilelor libere fara sa afecteze vechimea in munca si fara sa fie neaparat nevoie de cerere din partea angajatului ?
Multumesc.
Este neaparat nevoie de cerere din partea angajatului.