Forum Discuţii juridice Executare silită poprire pe salariu
Discuție deschisă în Executare silită

poprire pe salariu

In ce conditii se poate dispune poprirea directa pe salariu, de catre un executor judecatoresc, pe baza unui titlu executor? Asa direct ? Fara somatie trimisa mai intai debitorului si cu nerespectarea procedurii de executare ? :O Pai poate debitorul nici nu mai are de plata acea suma sau a platit-o de mult, sau este vorba de o creanta incerta care nu poate fi supusa executarii, sau poate debitorul este de buna credinta si doreste sa plateasca suma, sau poate este vorba de hotarari judecatoresti care au fost date cu nerespectarea legii....etc. Eu cred ca instituirea popririi pe salariu se poate face doar daca s-a emis mai intai o somatie, debitorul a fost instiintat, si da dovada de REA CREDINTA. Nu asa....ca sa ne aflam in treaba si " sa facem de ras la servici debitorul ca asa vrem noi sa aratam ca avem putere " ...X-( Ce spun specialistii in acest sens ? Astept comentarii....Va rog. :-/

Completare : somatia de la executor suna asa " va facem cunoscut ca s-a dispus infiintarea popririi asupra salariului dvs. pana la concurenta sumei de....1800 lei....conform titlului executoriu din decizia civila nr..../2006 - fara a se da detalii cu privire la componenta sumei de 1800 lei si ce reprezinta exact. Cica e "debit" ....#-o
Krissia ., Alte profesii
Potrivit art.453 alin.1 C.proc.civ., poprirea se înfiinţează la cererea creditorului, de executorul judecătoresc de la domiciliul sau sediul debitorului ori de la domiciliul sau sediul terţului poprit.
Poprirea se infiinteaza fara somatie, prin adresa executorului judecatoresc, insotita de o copie certificata de pe titlul executoriu, ce se adreseaza tertului poprit, despre masura luata fiind instiintat si debitorul.
Fiiind un act de executare silita, adresa de infiintare a popririi, calea procedurala prin care cei interesati pot invoca vreo cauza de nelegalitate este numai contestatia la executare, formulata in conditiile art.400 C.proc.civ.
Comunicarea adresei de infiintare a popririi este obligatorie, fiindca de la acest act procedural se produc principalele sale efecte.

Krissia, poti contesta urmarirea, fie pentru a obtine un ragaz de timp in vederea efectuarii platii, urmarind astfel temporizarea executarii prin invocarea unor motive referitoare la neregularitatea procedurilor executionale, fie pentru evitarea unor pagube ce s-ar produce patrimoniului tau, ca urmare a unei urmariri gresite, pornite in baza unui titlu viciat ori impotriva unei sume pe care legea o declara neurmaribila sau ce poate fi urmarita numai intr-o anumita cota.
1. Executorul judecatoresc nu pare a fi nici din raza domiciliului meu, nici din raza creditorului care este in bloc cu mine, nici din raza sediului unitatii la care lucrez, toate fiind in sect 4 iar sediul executorului fiind in sectorul 1 ( pe la piata unirii ).
2. Creditorul este "Asociatia de proprietari " reprezentata de un presedinte care este fost administrator, destituit din functie de primarie si cu atestat suspendat, ca urmare a faptului ca era cercetata penal pt savarsirea infractiunilor de fals, uz de fals, gestiune frauduloasa, infractiuni savarsite pentru calcularea de cote de intretinere frauduloase, in scopul de a lua casele oamenilor. #-o
3. Eu lucrez intr-un sistem care are legatura cu politia, si colaborez cu toata politia din Bucuresti si din tara. CULMEA....ce mi se intampla,,,Sediul in care functionam are 2 unitati. Comunicarea dosarului de executare referitor la poprire nu s-a facut la unitatea la care lucrez, ci la alta unitate la care eu practic eu NU SUNT SALARIAT. Nu mai vorbesc de faptul ca m-a umilit si la celalta unitate cu care colaborez......cat si la locul de munca.....in conditiile in care situatia reala este alta decat cea prezentata de "d-na presedinta infractoare".
4. Nu a fost prezentata detaliat suma supusa popririi, astfel incat sa rezulte ce anume reprezinta. Notiunea de "debit" fiind foarte larga.....
5. Suma invocata de "d-na presedinta infractoare " stabilita in una din hotararile judecatoresti fiind achitata de mine din anii 2004 si 2006.
6. Referitor la hotararile judecatoresti - prima ( la fond ) a fost corecta, dar cea de-a doua, in recurs a fost data cu nerespectarea legii, prin incalcarea dreptului meu la aparare, si prin "partinire", astfel incat s-au stabilit cheltuieli judecatoresti in sarcina mea, in mod ilegal, desi exista scris negru pe alb ca asociatia se face vinovata de multe nereguli.....=D> / cheltuieli pe care nu le-am platit intrucat aveam un dosar la CEDO......
7. Aceasta femeie ma hartuie de 10 ani de zile iar in ultimii 8 ani, numai prin instante, fabricand hartii, procese verbale, obtinand hotarari ilegale, si facand diferite abuzuri, punandu-ma sa platesc sume pe care NU LE DATOREZ, dar pe care de multe ori le-am platit pt ca pur si simplu nu mai am posibilitatae sa-mi formulez apararile in instanta din cauza lipsei de timp dar si a saturatiei de procese....
8. Scopul ei fiind "luarea cu japca a cat mai multe apartamente" X-(
9. Cred ca ma voi adresa D.N.A. -ului .... si din nou la CEDO :((
Si cred ca voi face public si cazul aici pe acest site si la posturile de televiziune pentru ca NU SE MAI POATE. Daca nu reusesc sa-mi obtin dreptatea pe cale legala, VOI FACE PUBLIC TOT CE MI S-A INTAMPLAT SI TOT CE MI SE INTAMPLA, INCLUSIV NUMELE PERSOANELOR IMPLICATE. Pentru ca in tara asta numai asa iti poti face dreptate. CU SCANDAL. Sunt implicati ofiteri si subofiteri de Sectia 16 Politie care nu au respectat procedura cercetarii penale,nu au dispus luarea masurii dispunerii unei expertize penale pentru a se stabili prejudiciul,o favorizeaza in continuare pe aceasta "presedinta infractoare" "intitulata" ZAHARIA VENERA, procurori de la Parchetul de pe langa judecatoria sectorului 4, fostul prim procuror ROSCA, si functionari de la Primaria sectorului 4 Bucuresti, " d-na DIRJAN - sefa serviciului de relatii cu asociatiile de locatari, judecatori, etc.....si inclusiv incompetenta "avocata" MANGHER MARIA. care depune numai documente false la dosare....

Cu tot respectul pt dvs domnilor avocati ....dar nu pot permite ca aceasta "nulitate juridica" si "viciu de procedura" numita "Avocata MANGHER MARIA " sa va faca breasla de ras.... X-(
Krissia ., Alte profesii
Intrebarea de baza era: poate o persoana care are o hotarare definitiva data de T.M.B. prin care se dispune "trimiterea cauzei la procuror in vederea inceperii U.P. pt fals, uz de fals si gestiune frauduloasa sa solicite punerea in executare silita a unei creante incerte si care culmea a mai fost si platita de debitor ? Oare ce calitate morala mai are aceasta persoana si mai ales ce DREPT mai are aceasta "persoana" sa mai dispuna asa ceva? X-(
Pai daca hotararea este definitiva, cum poate fi creanta incerta?
Cauza a fost suspendata si sesizat Parchetul sau instanta Trib. s-a pronuntat pe recurs ?

Ai posibilitatea de a te plange pe calea contestatiei la executare pentru toate neregulile legate de actele de executare intocmite de executor. Spune si despre stingerea debitului prin plata, aratand instantei si inscrisul care o constata.
Solicita in parale si suspendarea provizorie a executarii pe calea OP, pana la judecarea cererii de suspendare in contestatie.

Incearca sa fii calma, nu te mai implica emotional(stiu ca este imposibil, dar se poate)pentru a gasi solutiile cele mai bune legate de speta ta.
Gabriela /

1. Prima hotarare a fost data de jud sect 4 si a fost corecta partial, in sensul ca a stabilit suma pe care o aveam de plata la cotele de intretinere ( conform expertizei), si a respins in mod corect capatul de cerere cu privire la calculul penalizarilor ( desi expertul stabilise si penalizari, dar mai mici decat se calculasera in actiunea promovata la instanta) . Instanta a dat hotararea corecta tocmai pt ca sesizasem si instanta penala si era in acealsi timp un dosar penal pe rol. Dupa ce am stat 5 ore in fata usii vicepresedintei judecatoriei insistand sa-mi vad dosarul ( aceasta incercand sa-mi spuna mereu....veniti maine....) am reusit sa obtin aceasta hotarare pentru ca am informat-o ca daca si de data asta mi se va mai pronunta o hotarare "partinitoare in favoarea asociatiei " o voi depune la dosarul penal. Sper ca este clar acum motivul pt care au facut-o. ( deci practic in intervalul de 5 ore cat am stat la usa....propabil au schimbat textul hotararii cu unul favorabil mie si legal....) . Desi la dosar erau suficiente probe din care rezulta ca asociatia se face vinovata de multe ilegalitati, se stabilesc tot in sarcina mea, cheltuielile de judecata. :-/ Asociatia nu tinea evidenta contabila organizata conform legii contabilitatii 82/91 cu modificarile ulterioare, a promovat la instanta o creanta incerta respectiv o suma mai mare decat cea reala ( dubla ), asociatia nu si-a dovedit in instanta la acea data calitatea procesuala, si mai mult, a promovat la instanta acest proces civil in timpul unui proces penal deschis de mine anterior, tocmai pentru corectarea debitului.#-o / Penalizarile pe care le-a calculat au avut la baza un proces verbal falsificat, fabricat in anul 2004 si pe care a pus o data din anul 2002. :O / In raportul meu de expertiza, expertul scrie negru pe alb ca " asociatia a indus in eroare instanta de judecata prin avocat " / Intr-un alt raport de expertiza efectuat in alta cauza dar care priveste aceeasi asociatie, expertul scrie negru pe alb " asociatia prin reprezentantii sai, Zaharia Venera (administrator ) si Mangher Maria (avocat) a indus in eroare expertul contabil....Dar, instanta de judecata nici macar nu s-a sesizat cu savarsirea acestor infractiuni.....
2. Am declarat recurs tocmai pentru cheltuielile judecatoresti. La data la care eu am declarat recurs asociatia nu declarase recurs, si culmea...la primul termen constat cu stupoare ca asociatia a fost acceea care a declarat recurs prima, nu eu....#-o / In fine desi legiuitorul spune ca situatia celui care declara recurs nu se poate agrava mai rau in recurs, la mine exact asa s-a intamplat. Mi se pun in carca cheltuielile de judecata integrale de la fond, mi se stabilesc si cheltuieli de judecata in recurs si mi se pun in carca si penalizarile ( penalizari ce au fost stabilite pe baza unui proces verbal falsificat ). Nu am platit cheltuielile de judecata pt ca toate hotararile judecatoresti anterioare legate de acest caz le trimisesem la CEDO. Numai pe aceasta din recurs nu o trimisesem pt ca nu am primit-o. Acum fiind prima oara cand am luat la cunostinta de continutul ei.
3. Sa solicit suspendarea provizorie a executarii pe calea Ordonantei Presedintiale ai spus ? 581 ? ( OP ? )
4.Eu zic sa solicit desfiintarea executarii silite.

Sunt calma....sunt chiar foarte calma...de 10 ani....Dar totusi sunt si eu un om care are niste limite Gabriela....#-o Dar situatia asta trebuie sa inceteze intr-un fel sau altul.

5. Termenul de contestatie este de 5 zile sau de 15 zile ? calendaristice sau lucratoare ?

O sa ma uit acum pe codul de procedura civila sa vad exact ce si cum...
Krissia ., Alte profesii