avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 574 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Traduceri traducator autorizat
Discuție deschisă în Traduceri

traducator autorizat

am autorizatie de traducator din 2003. nu am practicat niciodata acea meserie pentru ca lucrez in alt domeniu de activitate. am citit in diverse articole ca traducatorii sunt obligatii ca in termen de 30 de zile parca sa declare la fisc si la tribunal. in cazul in care nu am practicat niciodata sunt obligata sa fac acest lucru? sau numai in cazul in care ma apuc de tradus?
Cel mai recent răspuns: ContSters55557 , utilizator 01:14, 5 Aprilie 2008
Betty28 a scris:

am autorizatie de traducator din 2003. nu am practicat niciodata acea meserie pentru ca lucrez in alt domeniu de activitate. am citit in diverse articole ca traducatorii sunt obligatii ca in termen de 30 de zile parca sa declare la fisc si la tribunal. in cazul in care nu am practicat niciodata sunt obligata sa fac acest lucru? sau numai in cazul in care ma apuc de tradus?


In cazul in care nu ati profesat ca traducator autorizat, nu trebuie sa declarati la Administratia financiara.
In momentul in care doriti sa incepeti activitatea aveti obligatia declararii.
ORDIN nr.1.341/C/1.375 din 2005
al ministrului justiţiei şi al ministrului finanţelor publice privind stabilirea tarifelor pentru plata interpreţilor şi traducătorilor autorizaţi folosiţi de Consiliul Superior al Magistraturii, Ministerul Justiţiei, Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Parchetul Naţional Anticorupţie, de organele de urmărire penală, de instanţele judecătoreşti, de birourile notarilor publici, de avocaţi şi de executori judecătoreşti

Art. 2. - Tarifele stabilite la art. 1 se vor indexa anual în funcţie de indicele ratei inflaţiei, prognozat pentru anul de execuţie a serviciilor, comunicat de Comisia Naţională de Prognoză.
Art. 3. - Prezentul ordin se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I.

unde gasesc eu tarifele astea? ca nu stiu sa caut....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Proiect în dezbatere publica - indexarea tarifelor pentru traducãtorii și interpreții autorizați de ministerul de justiție Laura Ciobeica Laura Ciobeica Potrivit unui proiect de Ordin al ministrului justitiei si ministrului finantelor publice, publicat recent pe site-ul Ministerului Justitiei, tarifele pentru ... (vezi toată discuția)
Proiect ordin m.j. - indexare tarife servicii de interpretariat si traducere autorizata Laura Ciobeica Laura Ciobeica Majorarea tarifelor pentru serviciile de interpretare și traducere autorizată este inclusă într-un Proiect de ordin privind stabilirea tarifelor pentru ... (vezi toată discuția)
Tarife traduceri ContSters24933 ContSters24933 Am vazut ca a fost la un moment dat acest subiect, dar cum este inchis, postez aici: [b]Ordin nr. 772 din 05/03/2009 [/b] [b]Publicat in Monitorul ... (vezi toată discuția)