Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata partiala

Daca indeplinesc conditiile de pensionare anticipata adica daca am implinit 60 de ani in 18 sept 2010 si am peste 35 de ani stagiul de cotizare deoarece lucrez din 1 august 1974:
1. pot depune dosarul de pensionare anticipata ?
2. care va fi pensia cu penalitai, daca fara penalitati ea ar fi de circa 1600 ?
3. dupa pensionarea anticipata, pot lucra in sectorul privat ca angajat ?
4. pot indeplini functia de administrator fara salariu, intr-o firma existenta in care actionar sunt eu si copiii ?
5. exista o forma de a obtine legal si alte venituri, in afara pensiei anticipate ?

cu consideratie !
P.G., utilizator