Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand ma pot pensiona anticipat partial.
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand ma pot pensiona anticipat partial.

Sunt nascut la 10 sept 1950.
Am muncit in perioada 1aug.1974 pana la 17aug 2009. In aceasta perioada am satisfacut si stagiu militar in perioada18 sept 1974 - 28 mart 1975.
am grupa a 2 a operat in cartea de munca o perioada de 5ani si 7 luni si o alta de 1 an si 6 luni. Momentan nu mai lucrez.
Dupa legile in vigoare intreb, Cand ma pot pensiona ?

Plesescu Mihai
Nu puteti beneficia de pensie anticipata partiala, intrucat nu ati realizat stagiul complet de cotizare cerut de lege.

Puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta incepand cu Septembrie 2015, adica la implinirea varstei de 65 ani .

Intrucat stagiului realizat de dvs. pana in prezent i se adauga si stagiul aferent perioadei realizate in grupa II de munca de 1 an si 9 luni, indepliniti conditia referitoare la stagiul complet de cotizare.

Prin urmare, la implinirea varstei de 60 de ani puteti beneficia de pensie anticipata partiala.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea