Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... pe cine dau in judecata ?
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

pe cine dau in judecata ?

daca x loveste cu masina o alta masina iar cei de la asigurari spun ca nu sunt de acord cu plata daunei deoarece dinamica accidentului contrazice versiunea soferilor ,pe cine dau in judecata ?
pe x si chem in garantie pe cei de la asigurari sau direct pe cei de la asigurari ?
ne e corect sa nu ma despagubeasca chiar daca paguba probabil este de 200-300 ron
pe ambii ii dati in judecata!
Mai intai rugatii sa-si motiveze refuzul de a deschide dosar de dauna sau daca s-a deschis , de a nu plati si cereti in scris acest lucru.Functie de acest raspuns chemati in judecata asiguratorul dupa ce in prealabil mai trebuie sa-l chemati la conciliere si daca nu va intelegeti pe cale amiabila sa faceti o reclamatie la CSA si apoi in instanta cu asiguratorul RCA al celui vinovat. In instanta asiguratorul RCA il va chema ca intervenient fortat si pe asiguratul sau.
multumesc.