Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... dosar penal pentru bautura
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

dosar penal pentru bautura

am si eu o alta problema.daca timpu dintre etilotest si prima proba de sange e mai mic de 30 min.nu se poate trimite recalcularea probei de sange?
inca ceva.recalcularea se face doar la mina minovici?dosaru este in iasi.sau acolo la iasi la un centru de medicina legala?
La prima intrebare nu am inteles la ce te referi,in legatura cu recalcularea , se poate face si la I.M.L Iasi.
persoana care se ocupa de dosar a zis ca trebuie sa fie 30min de la momentul opririi pana la prima proba de sange.eu am avut 24min.nu pot face recalcularea?
Art.6 lit. b din Ord.376/10.04.2006 al M.S. prevede ca probele biologice sa fie recoltate in numar de doua ,la interval de cate o ora,iar lit. d se specifica"de preferinta la 30 minute de la savarsirea contraventiei",de la oprire
deci se poate aproba recalcularea?eu am avut 24min