Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Restituire polita rca in cazul vanzarii autovehiculului
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Restituire polita rca in cazul vanzarii autovehiculului

Am incheiat o polita rca la un autovehicul si am vandut-o inainte de a o inmatricula. Asiguratorul nu vrea sa restituie polita pe motiv ca nu am inmatriculat-o si nu pot aduce certificat de radiera al masinii.
Care sunt documentele pe baza carora asiguratorii fac restituirea de polite rca, cadrul legal unde se incadreaza aceasta situatie si ce demersuri s-ar mai putea face pentru recuperare?
Numai in baza certificatului de radiere, sau in baza inmatricularii pe numele noului poprietar.Vedeti Normele CSA nr.5/2010
Art.29(2) In cazul instrainarii unui vehicul in baza unor acte civile sub semnatura
privata, pentru care exista o asigurare obligatorie RCA valabila, aceasta
asigurare ramane in vigoare pana la data dobandirii calitatii de titular al
inmatricularii/inregistrarii vehiculului de catre noul proprietar. In cazul in
care noul proprietar detine o asigurare obligatorie RCA pe numele sau, aceasta
va fi considerata valabila chiar daca nu s-a efectuat procedura de
inmatriculare/inregistrare pe numele sau.
Art. 31. (1) Pentru vehiculele care se radiaza din circulatie sau pentru care
asiguratul transmite dreptul de proprietate in perioada de asigurare, prima de
asigurare aferenta perioadei cuprinse intre data inceperii si data incetarii
raspunderii asiguratorului RCA se calculeaza prin insumarea primelor lunare
stabilite in tariful de prime al asiguratorului RCA, corespunzator numarului de
luni intregi de asigurare cuprinse in perioada de valabilitate a asigurarii.
Orice fractiune de luna este considerata luna intreaga.
(2) In situatiile mentionate la alin. (1), asiguratorul este obligat sa
restituie asiguratului, la cererea scrisa a acestuia, insotita de documentele
doveditoare, diferenta dintre prima de asigurare platita si cea calculata
conform alin. (1), numai in cazurile in care nu s-au platit sau nu se datoreaza
despagubiri pentru evenimente produse in perioada de valabilitate a asigurarii.
Art. 32. In cazul in care asiguratul nu respecta obligatia de a instiinta
asiguratorul RCA cu privire la modificarea informatiilor cuprinse in polita de
asigurare, referitoare la vehicul si la proprietarul sau utilizatorul acestuia,
asiguratorul RCA nu va fi obligat sa returneze diferenta de prima platita.
Daca cel caruia i-ati vandut masina o inmatriculeaza, atunci inseamna ca va poate da o copie dupa actul de radiere si puteti sa mergeti la asigurator sa va restituie prima aferenta ramasa.
Multumesc mult pt. ajutor