Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... amenda administrativa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

amenda administrativa

In cazul retragerii plangerii penale a partii vatamate invinuitul ( in aceasta calitate pana la retragerea plangerii) poate fi amendat adminidtrativ de catre procuror pentru fapta si i se poate imputa
in ce consta fapta (infractiunea)?
Nu, daca este vorba despre o infractiune in privinta careia actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate.Retragerea plangerii inseamna ca inceteaza orice masura ce il privea pe invinuit.Doar daca tragerea la raspundere penala ar fi revenit statului, adica actiunea penala s-ar fi pornsi din oficiu, retragerea plangerii nu mai era posibila.
handsu a scris:

In cazul retragerii plangerii penale a partii vatamate invinuitul ( in aceasta calitate pana la retragerea plangerii) poate fi amendat adminidtrativ de catre procuror pentru fapta si i se poate imputa

Daca luam ca exeplu art 180 C.P. se poate aplica amenda administrativa daca partea vatamata nu isi retrage plangerea pana la momentul in care procurorul a dispus solutia.

avocat Claudiu Lascoschi
Despre ce fapta este vorba ?
Complice la tentativa de furt calificat