Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... amenda administrativa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

amenda administrativa

In cazul retragerii plangerii penale a partii vatamate invinuitul ( in aceasta calitate pana la retragerea plangerii) poate fi amendat adminidtrativ de catre procuror pentru fapta si i se poate imputa
In acest caz nu se poate retrage plangerea insa la individualizarea judiciara a pedepsei poate avea relevanta acest aspect de fapt.
Daca gravitatea faptei concrete nu este mare se poate aplica si o amenda administrativa dar trebuie sa vorbiti in concret cu un avocat despre acest aspect.
Un exemplu cu aplicarea amenzii administrative il constituie furtul din supermarket in conditiile in care valoarea bunului nu are o valoare mare.

avocat Claudiu Lascoschi
Nefiind vorba despre o plangere prealabila,eventuala retragere a plangerii penale,nu are niciun efect juridic,urmarirea penala ,cintinuand din oficiu.
Ce valoare are prejudiciul creat prin furt ?
In ce conditii ati participat la aceasta infractiune ?