Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale redeventa
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

redeventa

Buna ziua.
Urmeaza sa inchei un contract cu o firma din Italia, obiectul fiind prestari servicii in telecomunicatii.
Pentru prestari servicii se aplica redeventa? Vreau sa stiu, pentru ca preturile nu sunt excelente si daca se mai opreste si redeventa...nu stiu ce sa fac.
Multumesc.
Este vorba de o franchiza.
La asta va referiti?

definitie
Suma de bani platita periodic de catre persoane care au concesionat anumite bunuri (mine, terenuri etc.) ori au contractat licente prin know-how. Cota, platibila la date fixe, care revine actionarilor din profit.

Marimea redeventei se stabileste prin contractul incheiat intre titularul dreptului concedat si beneficiarul acestuia, proportional cu folosirea bunului ce face obiectul contractului.

Cota de redeventa poate fi fixa sau variabila, ultima rezultand din aplicarea unor cote procentuale la cifra de afaceri realizata prin folosirea bunului concedat, la marimea productiei obtinute pe terenul concedat etc.

NU,nu e vorba de franciza.Firma din Italia a obtinut un contract de servisare si neavand personal pt.astfel de servicii, subcontracteaza mai departe lucrarea.Noi o sa fim subcontractori; vom executa lucrari de intretinere; pt.aceasta voi detasa oamenii.Nu inchiriez nimic, prestez servicii.
Multumesc.