Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcul varsta pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcul varsta pensionare

Am 18 ani, 1 luna, 13 zile lucrati in grupa I de munca la I.M. Aiud
08.04.1980-21.05.1998 grupa I
21.05.1998-01.1999 grupa II
din 1999 grupa normala de munca
Sunt nascut in 12.01.1958.
Cand pot solicita pensionarea ?
Multumesc anticipat
La implinirea varstei de 61 de ani aveti dreptul de a va inscrie la pensie pentru limita de varsta, cu un stagiu minim de cotizare de 15 ani..
Limita de varsta la 61 ani.Reducere de 4 ani din varsta standard de 65,daca indepliniti si conditia de stagiu de 35 de ani.Anticipat la 60 de ani cu un stagiu total de cotizare de 43 de ani,fara stagiu asimilat.Anticipat partial la 60 de ani cu un stadiu de cotizare de 35 de ani,fara stagiu asimilat.