Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot iesi la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot iesi la pensie?

Buna ziua,sunt nascut in 1963 iulie,angajat din 1981 septembrie,pina in 2001 in grupa 1,dupa care nu s-a mai recunoscut grupa 1 si as vrea sa stiu cind ma pot pensiona conform legii 263/2010.Va multumesc.
Limita de varsta la 61 ani,reducerea varstei standard de pensionare cu 4 ani din 65,daca indepliniti conditia de stagiu de 35 de ani.Anticipat la 60 de ani,conditia de stagiu fiind de 43 de ani,fara stagiu asimilat.Anticipat partial la 60 de ani,conditia de stagiu fiind de 35 de ani,fara stagiu asimilat.