avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 759 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie

buna ziua...am shi eu doua nelamuriri...as dori sa aflu la ce varsta se poate pensiona tatal meu(nu conteaza categoria ..de varsta ,anticipat etc.)...e nascut in martie 1953 are 30 ani vechime in cartea de muncadintre care 4 ani de grupa I si 12 ani de grupa a II-a.....si pentru mama mea, aceeasi intrebare...e nascuta in iunie 1956 are 28 ani vechime in cartea de munca dintre care 12 de grupa a II-a....va multumesc anticipat...o zi buna
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 19:35, 22 Martie 2011
Tata:Limita de varsta la 61 ani si 6 luni,reducere de 3 ani si 6 luni din 65,conditia de stagiu este de 35 de ani.Anticipat la 60 de ani,dar conditia de stagiu este de 43 de ani,fara stagiu asimilat.Anticipat partial la 60 de ani,conditia de stagiu,fiind de 35 de ani,fara stagiu asimilat.
Mama:Limita de varsta la 57 ani si 11 luni,reducere de 2 ani si 6 luni din 60 de ani si 5 luni.Anticipat la 55 ani si 5 luni,conditia de stagiu,fiind de 38 ani si 5 luni,fara stagiu asimilat.Anticipat partial la 55 ani si 5 luni,conditia de stagiu,fiind de 30 de ani si 5 luni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata partiala mara_m mara_m Am cateva nelamuriri legate de pensia anticipata. Sunt nascuta in 07.02.1957 si lucrez din iulie 1976 pana in prezent si in continuare.La anul fac varsta ... (vezi toată discuția)
La ce varsta ma pot pensiona? 1.Sunt nascuta in 05.03.1956, am 32 ani vechime din care 21 ani si 3 luni grupa II de munca.Cand ies la pensie pentru limita de varsta. Dar daca ma pensionez ... (vezi toată discuția)
Data iesirii la pensie conform legii nr. 263/2010 nonecai nonecai Sunt nascuta in 29 iunie 1957 , am vechime neintrerupta in munca din 18 octombrie 1978 pana in prezent din care vechime in grupa a 2-a de munca de 8 ani si ... (vezi toată discuția)