Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie

buna ziua...am shi eu doua nelamuriri...as dori sa aflu la ce varsta se poate pensiona tatal meu(nu conteaza categoria ..de varsta ,anticipat etc.)...e nascut in martie 1953 are 30 ani vechime in cartea de muncadintre care 4 ani de grupa I si 12 ani de grupa a II-a.....si pentru mama mea, aceeasi intrebare...e nascuta in iunie 1956 are 28 ani vechime in cartea de munca dintre care 12 de grupa a II-a....va multumesc anticipat...o zi buna
Tata:Limita de varsta la 61 ani si 6 luni,reducere de 3 ani si 6 luni din 65,conditia de stagiu este de 35 de ani.Anticipat la 60 de ani,dar conditia de stagiu este de 43 de ani,fara stagiu asimilat.Anticipat partial la 60 de ani,conditia de stagiu,fiind de 35 de ani,fara stagiu asimilat.
Mama:Limita de varsta la 57 ani si 11 luni,reducere de 2 ani si 6 luni din 60 de ani si 5 luni.Anticipat la 55 ani si 5 luni,conditia de stagiu,fiind de 38 ani si 5 luni,fara stagiu asimilat.Anticipat partial la 55 ani si 5 luni,conditia de stagiu,fiind de 30 de ani si 5 luni.